Tap Tap to Zoom
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
This complete upper includes our new ATLAS R-ONE Handguard! The R-ONE handguards are designed with size and weight in mind, while still providing plenty of real-estate to accommodate any attachment needs the end user may have. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | .223 Wylde |
| Overall Length: | 26 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | SPR |
| Gas System Length: | Mid Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Firearms Threads Per Inch: | 1/2x28 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Bead Blasted |
| Gun Model: | AR-15 |
| Condition: | New |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Make: | AR Platform |
| Included Accessories: | None |
| Weight: | 28 oz, 48.5 oz |
| Magazine Included: | No |
| Country of Origin: | USA |