Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M4E1 Threaded 20in 5.56 w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider
With this complete upper receiver, you can finish your new build with confidence that you can handle any situation or that you're over-equipped. Aero Precision built these AR Handguards & Barrels with their ATLAS S-ONE Handguard and 20in 5.56 Rifle length barrel for top-shelf quality. The handguard included with this Aero Precision Complete Upper Receiver w/ ATLAS S-ONE Handguard includes indexing grooves at the 12:00 position for positive grip control during shooting sessions. Also, the top rail on these uppers is cut from the center of the top rail, reducing the weight. There's a quick-disconnect sling socket at the 3:00 and 9 o'clock positions so that you can carry your rifle on your side or use a sling for added mobility. Complete your rifle build with this high quality Aero Precision M4E1 Threaded NATO w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver Package.![]()
Specifications for Aero Precision M4E1 Threaded 20in 5.56 w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 5.56x45mm NATO |
| Overall Length: | 30 in |
| Barrel Length: | 20 in |
| Barrel Profile: | Government |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | AR-15, M16 |
| Fabric/Material: | 4150 CrMoV |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Style: | Hybrid Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform, Aero Precision |
| Gas System Type: | Proprietary |
| Weight: | 70 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard, None |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M4E1 Threaded 20in 5.56 w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider
- New enhanced forging that gives the upper receiver a "billet look"
- New picatinny profile that blends seamlessly with our Enhanced Series Handguards
- M4 Feedramps
- .250 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- Includes port door and forward assist installed
- Front and rear picatinny rail
- Eliminated center of top rail for weight reduction
- Indexing grooves in 12:00 position for positive grip control
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- Compatible with mil-spec AR15 upper receivers and barrels
- 4150 CrMoV, QPQ, gas port drilled
- .0785 gas port
- M4 Feed Ramp Extension
- HP and MPI tested
- Standard A2 flash hider
Package Contents:
- Aero Precision M4E1 Threaded 20in 5.56 w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider
- 5.56 CMV Barrel (Carbine Length)
- Low Profile Gas Block
- Carbine Length Gas Tube
Aero Precision M4E1 Threaded 20in 5.56 w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, 20in 5.56 Rifle Length Barrel, 15in M-LOK ATLAS S-ONE Handguard, Cerakote, Flat Dark Earth, APAR700315M48 , MPN: APAR700315M48 , Code: 29D-UFH-M4E1T55620-APAR700315M48
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, 20in 5.56 Rifle Length Barrel, 15in M-LOK ATLAS S-ONE Handguard, Anodized Black, APAR700305M48 , MPN: APAR700305M48 , Code: 29D-UFH-M4E1T55620-APAR700305M48
Aero Precision M4E1 Threaded 20in 5.56 w/ ATLAS S-ONE Handguard Complete Upper Receiver with Flash Hider Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, 20in 5.56 Rifle Length Barrel, 15in KeyMod ATLAS S-ONE Handguard, Anodized Black, APAR700205P48 , MPN: APAR700205P48 , Code: 29D-UFH-M4E1T55620-APAR700205P48
- Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, 20in 5.56 Rifle Length Barrel, 15in KeyMod ATLAS S-ONE Handguard, Cerakote, Flat Dark Earth, APAR700215P48 , MPN: APAR700215P48 , Code: 29D-UFH-M4E1T55620-APAR700215P48
- DEMO, Aero Precision Complete Upper Receiver, M4E1-T, 20in 5.56 Rifle Length Barrel, 15in M-LOK ATLAS S-ONE Handguard, Anodized Black, APAR700305M48 , MPN: APAR700305M48-DEMO , Code: 29D-UFH-M4E1T55620-APAR700305M48-DEMO