Tap Tap to Zoom
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Aero Precision M5 22in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
The R-ONE handguards are designed with size and weight in mind, while still providing plenty of real-estate to accommodate any attachment needs the end user may have. Our proprietary ATLAS attachment system is a durable and dependable mounting platform, maintaining a slim profile while still providing the strength and stability customers have grown to love from Aero Precision handguards.![]()
Includes:
M5 Assembled Upper Receiver
ATLAS R-ONE Handguard of choice
22in 6.5 Creedmoor SS Barrel, Rifle Length
Low Profile Gas Block and Rifle Length Gas Tube
Product comes assembled
This complete upper does not include a BCG or Charging Handle. These products may be selected as add-ons under the FINISH YOUR BUILD tab.
Specifications for Aero Precision M5 22in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard:
| Manufacturer: | Aero Precision |
| Caliber: | 6.5mm Creedmoor |
| Overall Length: | 32 in |
| Barrel Length: | 22 in |
| Gas System Length: | Rifle Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-8 |
| Handguard Type: | Free-Float |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Gun Model: | M5 |
| Fabric/Material: | 416R Stainless Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .936 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Gun Make: | Aero Precision |
| Barrel Material: | 416R Stainless Steel |
| Weight: | 108 oz |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Included Accessories: | Standard, None |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Features of Aero Precision M5 22in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
- M5 Assembled Upper Features:
- Forged from 7075 T6 aluminum
- M4 Feedramps
- .2795 takedown pin holes
- Laser engraved T-marks
- DPMS High Profile (.210) Tang)
- Includes port door and forward assist
- ATLAS R-ONE Handguard Features:
- Full top picatinny rail for optional attachments
- Quick disconnect sling socket at the 3, 6 and 9 o'clock positions
- Compatible with low profile gas blocks
- 1.5in Inside diameter
- 1.75in Outside diameter
- Compatible with AR-308 Upper Recievers with a thread pitch of 1-7/16 x 16 along with a DPMS High Profile (.210) Tang Rail
- Learn More about our NEW ATLAS Handguards
- 22in 6.5 Creedmoor Stainless Steel Barrel Features:
- Twist: 1 in 8
- Threading: 5/8 x 24
- Material: 416R Stainless Steel
- Finish: Bead Blasted
- Gas Block Journal: .936
- Gas System Length: Rifle Length
- Weight: 75.9 oz
- DPMS Barrel Extension
- HP and MPI Tested
Package Contents:
- Aero Precision M5 22in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard
Aero Precision M5 22in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard Orderable Models
List of Orderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 22in 6.5 Creedmoor SS Rifle BRL, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538705M46 , MPN: APAR538705M46 , UPC: 840014609970 , Code: 29D-UFH-YM106K-APAR538705M46
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 22in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538715M46 , MPN: APAR538715M46 , Code: 29D-UFH-YM106K-APAR538715M46
Aero Precision M5 22in 6.5 Creedmoor SS Complete Upper Receiver with Flash Hider w/ ATLAS R-ONE Handguard Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 22in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Black, APAR538605P46 , MPN: APAR538605P46 , Code: 29D-UFH-YM106K-APAR538605P46
- DEMO, Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 22in 6.5 Creedmoor SS Rifle BRL, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538705M46 , MPN: APAR538705M46-DEMO , Code: 29D-UFH-YM106K-APAR538705M46-DEMO
- Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 22in 6.5 Creedmoor SS Rifle Barrel, w/ATLAS R-ONE 15in KeyMod Handguard, Anodized, Flat Dark Earth, APAR538615P46 , MPN: APAR538615P46 , Code: 29D-UFH-YM106K-APAR538615P46
- USED, Aero Precision M5 Complete Upper Receiver, 22in 6.5 Creedmoor SS Rifle BRL, w/ATLAS R-ONE 15in M-LOK Handguard, Anodized, Black, APAR538705M46 , MPN: APAR538705M46-EDEMO , Code: 29D-UFH-YM106K-APAR538705M46-EDEMO-RE-C