Tap Tap to Zoom
Product Info for Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17
Agency Arms Mid Line Match Grade barrels are for those who desire functionality as well as a unique appearance. These drop in match grade barrels are machined with tighter tolerances, greater chamber support, optimized feed ramps over stock. The barrels are machined from 416R Stainless Steel, Fluted, Pulled Broached rifling with a 1:10 twist rate. Non-threaded models are flush cut with a deep crown, threaded models are threaded in 1/2 x 28 with a matching octagonal thread protector. Offered in a Matte Stainless Steel, Diamond Like Carbon (DLC), and Titanium Nitride (TiN).![]()
Specifications for Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17:
| Mfg Item Num: | Â MLG17FTIN |
| Supplier SKU: | Â 47524 |
| Category: | Â EXTRA BARRELS |
| Caliber or Gauge: | Â 9mm |
| Length: | Â 4.48" |
| Model: | Â Glock 17 |
| Twist: | Â 1:10" |
| Sights: | Â None |
| Finish: | Â Titanium Nitride |
| Type: | Â Handgun |
Features of Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17
- Material - 416R Stainless Steel, Twist Rate - 1:10, Rifling - Pull Broached, Ball End Mill Fluting, Crown - Flush Cut Reverse Crown, Finish - Diamond Like Carbon, Compatible with the Glock 17 Gen 1-4
Package Contents:
- Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17
- Barrel Case
Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17 Orderable Models
List of Orderable Models
- Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17, TiN Gold, 25G17-BML-TIN , MPN: 25G17-BML-TIN , UPC: 713717024749 , Code: 3AF-BPI-AAMLCB-25G17-BML-TIN
- Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17, Stainless Steel, 25G17-BML-SS , MPN: 25G17-BML-SS , UPC: 713717024701 , Code: 3AF-BPI-AAMLCB-25G17-BML-SS
- Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17, DLC, 25G17-BML-DLC , MPN: 25G17-BML-DLC , UPC: 713717024725 , Code: 3AF-BPI-AAMLCB-25G17-BML-DLC
Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED EDEMO Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17, DLC, MLG17FDLC, EDEMO2, EDEMO1, Condition Fair, Other , MPN: MLG17FDLC-EDEMO2-EDEMO1 , Code: 3AF-BPI-AAMLCB-MLG17FDLC-EDEMO2-EDEMO-OT-D
- USED Agency Arms Mid Line Compatible Barrel, Fluted, Glock 17, DLC, MLG17FDLC, EDEMO1, Condition Parts Only/Salvage, Wrong Product , MPN: MLG17FDLC-EDEMO1 , Code: 3AF-BPI-AAMLCB-MLG17FDLC-EDEMO-WP-F