Tap Tap to Zoom
Product Info for Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17
Agency Arms Premier Line Match Grade barrels are for those who desire uncompromised performance and unrivaled appearance. These drop in match grade barrels are machined with tighter tolerances, greater chamber support, optimized feed ramps over stock. The barrels are machined from 416R Stainless Steel, Fluted, Pulled Broached rifling with a 1:10 twist rate. Non-threaded models feature an octagonal crown with a reverse crown, threaded models are threaded in 1/2 x 28 with a matching octagonal thread protector. Offered in a Matte Stainless Steel, Diamond Like Carbon (DLC), and Titanium Nitride (TiN).![]()
Specifications for Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17:
| Mfg Item Num: | Â PLG17FTIN |
| Supplier SKU: | Â 47600 |
| Category: | Â EXTRA BARRELS |
| Caliber or Gauge: | Â 9mm |
| Length: | Â 4.48" |
| Model: | Â Glock 17 |
| Twist: | Â 1:10" |
| Sights: | Â None |
| Finish: | Â Titanium Nitride |
| Type: | Â Handgun |
Features of Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17
- Material - 416R Stainless Steel, Twist Rate - 1:10, Rifling - Pull Broached, Octagonal Flat Fluting, Crown - Octagonal Flats with a Reverse Crown, Finish - Diamond Like Carbon, Compatible with the Glock 17 Gen 1-4
Package Contents:
- Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17
- Barrel Case
Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17 Orderable Models
List of Orderable Models
- Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17, TiN Gold, 25G17-BPL-TIN , MPN: 25G17-BPL-TIN , UPC: 713717025043 , Code: 3AF-BPI-AAPLMGD-25G17-BPL-TIN
- Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17, Stainless Steel, 25G17-BPL-SS , MPN: 25G17-BPL-SS , UPC: 713717025005 , Code: 3AF-BPI-AAPLMGD-25G17-BPL-SS
- Agency Arms Premier Line Match Grade Drop-In Barrel, Fluted, Glock 17, DLC, 25G17-BPL-DLC , MPN: 25G17-BPL-DLC , UPC: 713717025029 , Code: 3AF-BPI-AAPLMGD-25G17-BPL-DLC