Tap Tap to Zoom
- Number of Rounds:
- 50
Code: 1SX-ARM-A1B222406-1B222406
MPN: 1B222406
UPC: 640420012285
Product Info for Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Jacketed Hollow Point Brass Case Ammunition
So fast, varmints will be afraid to blink. Aguila's fastest rimfire round, this projectile has a lightning fast muzzle velocity of 2300 fps. The hollow point delivers a whopping 352 ft/lb of muzzle energy with deadly results. Aguila ammunition is one of the largest manufacturers in the world and they're proud to offer this specialty round.![]()
Specifications for Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Jacketed Hollow Point Brass Case Ammunition:
| Manufacturer: | Aguila Ammunition |
| Caliber: | 5mm Remington Rimfire Magnum |
| Number of Rounds: | 50 |
| Bullet Type: | Jacketed Hollow Point (JHP) |
| Bullet Weight: | 30 grain |
| Cartridge Case Material: | Brass |
| Muzzle Velocity: | 2300 ft/s |
| Application: | Target |
| Package Type: | Box |
| Primer Style: | Rimfire |
| Dimensions: | 1.45 X 1.85 X 3.60 in |
| Velocity: | 2200 fps |
| Weight: | 130 grain |
| Length: | 3.6 in |
| Width: | 1.85 in |
Package Contents:
- Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Jacketed Hollow Point Ammunition
Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Jacketed Hollow Point Brass Case Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Jacketed Hollow Point, Brass Case, Ammo, 50 Rounds, 1B222406 , MPN: 1B222406 , UPC: 640420012285 , Code: 1SX-ARM-A1B222406-1B222406