Tap Tap to Zoom
- Number of Rounds:
- 50
Code: 1SX-ARM-A1B222405-1B222405
MPN: 1B222405
UPC: 640420012322
Product Info for Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Semi-Jacketed Hollow Point Brass Case Ammunition
So fast, varmints will be afraid to blink. Aguila's fastest rimfire round, this projectile has a lightning fast muzzle velocity of 2300 fps. The hollow point delivers a whopping 352 ft/lb of muzzle energy with deadly results. Aguila ammunition is one of the largest manufacturers in the world and they're proud to offer this specialty round.![]()
Specifications for Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Semi-Jacketed Hollow Point Brass Case Ammunition:
| Manufacturer: | Aguila Ammunition |
| Caliber: | 5mm Remington Rimfire Magnum |
| Number of Rounds: | 50 |
| Bullet Type: | Jacketed Hollow Point (JHP) |
| Bullet Weight: | 30 grain |
| Cartridge Case Material: | Brass |
| Muzzle Velocity: | 2300 ft/s |
| Application: | Target |
| Package Type: | Box |
| Primer Style: | Rimfire |
| Dimensions: | 1.45 X 1.80 X 3.60 in |
| Velocity: | 2200 fps |
| Length: | 3.6 in |
Package Contents:
- Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Semi-Jacketed Hollow Point Ammunition
Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Semi-Jacketed Hollow Point Brass Case Ammunition Orderable Models
List of Orderable Models
- Aguila Ammunition 5mm Remington Magnum 30 Grain Semi-Jacketed Hollow Point, Brass Case, Ammo, 50 Rounds, 1B222405 , MPN: 1B222405 , UPC: 640420012322 , Code: 1SX-ARM-A1B222405-1B222405