Tap Tap to Zoom
Code: AS-WPM-MT61172-40SP
MPN: MT61172-40SP
UPC: 669256000600
The AimShot Standard Profile Quick Release Picatinny Rail Mount is a reliable mounting solution that allows you to quickly attach and remove weapon accessories from a Picatinny Rail. These Gun Accessories by AimShot work on most standard plastic or metal Picatinny accessories and are a 12mm riser ideal for weapon lights and lasers that need to be mounted closer to the centerline of the bore. The AimShot MT61172 Picatinny Rail Quick Release Adapter is 40mm long with a riser that adds 12mm to your Picatinny rail for more flexibility. Whether you're looking for a dependable laser sight for your AR, a light for your hunting rifle or a laser sight for tactical operations, you can install this AimShot Quick Release Picatinny Mount - Standard Profile.![]()
| Manufacturer: | AimShot |
| Color: | Black |
| Attachment Type: | Picatinny |
| Length: | 56 mm |
| Height: | 21.7 mm |
| Weight: | 2.32 oz |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |