Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
- Additional Features:
- Accepts Weaver Style Rings
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Mossberg Model 500
Code: A9-SMT-ASM3
MPN: ASM-3
UPC: 035724001033
Product Info for Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge ASM3
Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge ASM3 on sale and available from our online store. OpticsPlanet, Inc is an Authorized US Distributor for Aimtech Rifle Scope Mounts, Rings and Bases.![]()
These shotgun mounts are for the Mossberg 500 series pumps (ASM3) and the Model 835 Ulti-Mag (ASM-6). The inverted "vee-way" centers the mount over the receiver and peaks high enough for the shotguns bead sight to still be used. Installs in just minutes with the installation screws and Allen wrenches necessary provided with the mount. Weighs 4 ounces.
Specifications for Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge ASM3:
| Manufacturer: | Aimtech |
| Base/Mount Type: | Saddle Mount |
| Additional Features: | Accepts Weaver Style Rings |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Mossberg Model 500 |
| Finish: | Satin Black |
| Quantity: | One |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Weight: | 6 oz |
| Gun Type: | Shotgun |
| Width: | 2 in |
| Length: | 8 in |
Features of Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge ASM3:
- 500 590 88 12ga.
Package Contents:
- Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge
Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge ASM3 Orderable Models
List of Orderable Models
- Aimtech Black Scope Mount For Mossberg 500 12 Gauge ASM3 , MPN: ASM-3 , UPC: 035724001033 , Code: A9-SMT-ASM3