1 of 2 images
Aitor Bolo Machete
2 of 2 images
Aitor Bolo Machete
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 13.75 in
- Overall Length:
- 19.5 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Additional Features:
- Lanyard Hole.
Code: 13B-KN1-AI16008A-16008A
MPN: 16008A
UPC: 8436598940060
List: $227.95Save 30%
$159.99
Product Info for Aitor Bolo Machete 13.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
19.5" (49.53cm) overall. 13.75" (34.93cm) satin finish stainless blade. Stag bone handle. Full, extended tang. Lanyard hole. Brown leather belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Aitor Bolo Machete 13.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Aitor |
| Blade Length: | 13.75 in |
| Overall Length: | 19.5 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Weight: | 1.86 lb |
| Additional Features: | Lanyard Hole. |
| Quantity: | 1 |
| Length: | 49.53 cm |
Package Contents:
- Aitor Bolo Machete
Aitor Bolo Machete 13.75 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Aitor Bolo Machete 13.75 in Fixed Blade Knife, 16008A , MPN: 16008A , UPC: 8436598940060 , Code: 13B-KN1-AI16008A-16008A
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare