Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC Shot Puller 8 Italian 3.125in Automatic Folding Knife
This 8in Italian Stiletto from AKC comes in the Lever Lock Shot Puller style with a Brazilian handle, brass bolsters, and a flat grind blade. AKC specializes in collectible Italian stilettos made with traditional knife-making techniques. This 8in Lever Lock model has a Brazilian handle with brass bolsters. Brass pins and liners add a classic finishing touch to the design. The blade comes in a dagger style with a plain edge and a polished finish. Add classic Italian style to your collection with the AKC 8in Lever Lock stiletto.![]()
Specifications for AKC Shot Puller 8 Italian 3.125in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 3.125 in |
| Overall Length: | 7.875 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Dagger |
| Handle Length: | 4.25 in |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.11 in |
| Lock Type: | Lever Lock |
| Blade Grind: | Dagger |
| Weight: | 4.43 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Size: | One Size |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Style: | Original |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- AKC Shot Puller 8 Italian 3.125in Automatic Folding Knife
AKC Shot Puller 8 Italian 3.125in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC Shot Puller 8 Italian Automatic Folding Knife, 3.125in, Stainless Steel, Dagger Blade, Ebony, Black Handle, Wood, Black/Steel, 7.875 inch, BHQ-68904 , MPN: BHQ-68904 , Code: 6DQ-KN3-1BE25E21-BHQ-68904
- AKC Shot Puller 8 Italian Automatic Folding Knife, 3.125in, Stainless Steel, Dagger Blade, Horn, Brown Handle, Brazilian, Brown/Steel, 7.875 inch, BHQ-68903 , MPN: BHQ-68903 , Code: 6DQ-KN3-1BE25E21-BHQ-68903
AKC Shot Puller 8 Italian 3.125in Automatic Folding Knife Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- AKC Shot Puller 8 Italian Automatic Folding Knife, 3.125in, Stainless Steel, Dagger Blade, Ebony, Black Handle, w/ Brass, Black/Steel, 7.875 inch, BHQ-68906 , MPN: BHQ-68906 , Code: 6DQ-KN3-1BE25E21-BHQ-68906
- AKC Shot Puller 8 Italian Automatic Folding Knife, 3.125in, Stainless Steel, Dagger Blade, Cocobolo, Brown Handle, w/ Brass, Brown/Steel, 7.875 inch, BHQ-68893 , MPN: BHQ-68893 , Code: 6DQ-KN3-1BE25E21-BHQ-68893
- AKC Shot Puller 8 Italian Automatic Folding Knife, 3.125in, Stainless Steel, Spear Point Blade, Horn, Black Handle, Black/Steel, 7.875 inch, BHQ-68907 , MPN: BHQ-68907 , Code: 6DQ-KN3-1BE25E21-BHQ-68907



























































