Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3 in
- Overall Length:
- 7 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Stag
- Blade Finish:
- Polish
- Color:
- Brown/Steel
Code: 6DQ-KN3-CCAA68F0-BHQ-50862
MPN: BHQ-50862
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC Speed Hunter Italian 3.00in Automatic Folding Knife
This Italian Stiletto from AKC comes in the Speed Hunter style with a stag horn handle and a flat grind blade. AKC specializes in collectible Italian stilettos made with traditional knife-making techniques. This Speed Hunter model has a stag horn handle with a sturdy brass liner. Silver pins and buttons add a classic finishing touch to the design. The blade comes in a drop point style with a plain edge and a polished finish. Add classic Italian style to your collection with the AKC Speed Hunter stiletto.![]()
Specifications for AKC Speed Hunter Italian 3.00in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 3 in |
| Overall Length: | 7 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Brown |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 4 in |
| Handle Material: | Stag |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.08 in |
| Lock Type: | Lockback |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 3.37 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Brown/Steel |
| Application: | Outdoor, Casual, Work, Everyday |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fit: | Regular |
| Age Group: | Adults |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Size: | 7 in |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- AKC Speed Hunter Italian 3.00in Automatic Folding Knife
AKC Speed Hunter Italian 3.00in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC Speed Hunter Italian Automatic Folding Knife, 3.00in, Stainless Steel, Drop Point Blade, Stag, Brown Handle, Brown/Steel, 7.00 inch, BHQ-50862 , MPN: BHQ-50862 , Code: 6DQ-KN3-CCAA68F0-BHQ-50862



























































