Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 4.25 in
- Overall Length:
- 10 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black/Wood
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Bayonet
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Satin
- Color:
- Black/Wood/Gray
Code: 6DQ-KN3-9102F619-BHQ-200754
MPN: BHQ-200754
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC Swinguard 10 Italian Stiletto 4.25in Automatic Folding Knife
This real Italian Stiletto in the swinguard style is sure to be the next item in your Italian knife collection. The bayonet blade releases powerfully at the push of a button. The handle is crafted from beautiful premium material. This knife includes a sliding safety to protect against accidental release and the lockback is secure. If youre looking for a beautiful Italian blade, this is the one for you.![]()
Italian Stilettos are handmade using traditional knife-making techniques. As a result they will have a more rustic fit and finish than most production knives. These traditional Italian knives are intended more for collection and display, rather than hard EDC use.
Specifications for AKC Swinguard 10 Italian Stiletto 4.25in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 4.25 in |
| Overall Length: | 10 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black/Wood |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Bayonet |
| Handle Length: | 5.5 in |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Lockback |
| Blade Grind: | Bayonet |
| Sheath Material: | Nylon |
| Weight: | 5.15 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Black/Wood/Gray |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Work, Outdoor, Casual, Everyday |
| Blade Type: | Folding Blade |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Style: | Original |
| Size: | 10 in |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Features of AKC Swinguard 10 Italian Stiletto 4.25in Automatic Folding Knife
- Opener: Push button opener with rapid action.
- Lock: Lockback and sliding safety.
Package Contents:
- AKC Swinguard 10 Italian Stiletto 4.25in Automatic Folding Knife
AKC Swinguard 10 Italian Stiletto 4.25in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC Swinguard 10 Italian Stiletto Automatic Folding Knife, 4.25in, Stainless Steel, Bayonet Blade, Wood, Black/Wood Handle, Black/Wood/Gray, 10.00 inch, BHQ-200754 , MPN: BHQ-200754 , Code: 6DQ-KN3-9102F619-BHQ-200754



























































