Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.875 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Black/Tan
- Serrated:
- Plain
- Blade Shape:
- Bayonet
- Handle Material:
- Horn
- Blade Finish:
- Polish
- Color:
- Black/Tan/Steel
Code: 6DQ-KN3-E8E9210A-BHQ-50905
MPN: BHQ-50905
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC Swinguard 9 Italian Stiletto 3.875in Automatic Folding Knife
This 9in Italian Stiletto from AKC comes in the swinguard style with a Brazilian horn handle and a bayonet blade. AKC specializes in collectible Italian stilettos made with traditional knife-making techniques. This 9in Swinguard model has a Brazilian handle with a sturdy stainless steel liner. Brass pins add a classic finishing touch to the design. The blade comes in a bayonet style with a plain edge and a satin finish. Add classic Italian style to your collection with the AKC 9in Swinguard stiletto.![]()
Specifications for AKC Swinguard 9 Italian Stiletto 3.875in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 3.875 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black/Tan |
| Serrated: | Plain |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Bayonet |
| Handle Length: | 5.125 in |
| Handle Material: | Horn |
| Blade Finish: | Polish |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Lockback |
| Blade Grind: | Bayonet |
| Weight: | 4.6 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Black/Tan/Steel |
| General Application: | Outdoor, Casual |
| Application: | Outdoor, Work, Casual, Everyday |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Style: | Original |
| Size: | 9 in |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- AKC Swinguard 9 Italian Stiletto 3.875in Automatic Folding Knife
AKC Swinguard 9 Italian Stiletto 3.875in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC Swinguard 9 Italian Stiletto Automatic Folding Knife, 3.875in, Stainless Steel, Bayonet Blade, Horn, Black/Tan Handle, Black/Tan/Steel, 9.00 inch, BHQ-50905 , MPN: BHQ-50905 , Code: 6DQ-KN3-E8E9210A-BHQ-50905



























































