Tap Tap to Zoom
Code: 6DQ-KN3-DA57B5E0-BHQ-189371
MPN: BHQ-189371
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
This real Italian Stiletto in the swinguard style is sure to be the next item in your Italian knife collection. The bayonet blade releases powerfully at the push of a button. The handle is crafted from beautiful premium material. This knife includes a sliding safety to protect against accidental release and the lockback is secure. If youre looking for a beautiful Italian blade, this is the one for you.![]()
Italian Stilettos are handmade using traditional knife-making techniques. As a result they will have a more rustic fit and finish than most production knives. These traditional Italian knives are intended more for collection and display, rather than hard EDC use.
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 3.875 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Handle Color: | Black |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Bayonet |
| Handle Length: | 5.125 in |
| Handle Material: | G-10 |
| Blade Finish: | Satin |
| Lock Type: | Lockback |
| Blade Grind: | Bayonet |
| Weight: | 4.5 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Black/Gray |
| Gender: | Unisex |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Application: | Outdoor, Work, Everyday, Casual |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Style: | Original |
| Blade Type: | Folding Blade |
| Age Group: | Adults |
| Fit: | Regular |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | 9 in |