Tap Tap to Zoom
- Blade Length:
- 3.8 in
- Overall Length:
- 9 in
- Blade Material:
- Damascus
- Handle Color:
- Brown
- Serrated:
- Plain
- Hand:
- Right
- Blade Shape:
- Drop Point
- Handle Material:
- Wood
- Blade Finish:
- Damascus
- Color:
- Brown/Black
Code: 6DQ-KN3-5A97D08E-BHQ-199704
MPN: BHQ-199704
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC World Italian Style 9 Roma Swinguard 3.80in Automatic Folding Knife
The AKC World Roma Swinguard follows the classic Italian stilettos' style. This sleek blade is created from the mind of a great knifemaker, Frank Beltrame, who has proven time and time again that his knives are worth adding to any collection. It has simulated ivory handle scales that are smooth and comfortable in your hand.![]()
Specifications for AKC World Italian Style 9 Roma Swinguard 3.80in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 3.8 in |
| Overall Length: | 9 in |
| Blade Material: | Damascus |
| Handle Color: | Brown |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Drop Point |
| Handle Length: | 5.12 in |
| Handle Material: | Wood |
| Blade Finish: | Damascus |
| Blade Thickness: | 0.1 in |
| Lock Type: | Lockback |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 4.8 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Color: | Brown/Black |
| Style: | Original |
| Application: | Outdoor, Everyday, Work, Casual |
| Blade Type: | Folding Blade |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Age Group: | Adults |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Size: | 9 in |
| Fit: | Regular |
| Gender: | Unisex |
Features of AKC World Italian Style 9 Roma Swinguard 3.80in Automatic Folding Knife
- Opener: Push button opener for powerful automatic blade deployment.
- Lock: Lockback for sturdy lockup and a classic feel.
Package Contents:
- AKC World Italian Style 9 Roma Swinguard 3.80in Automatic Folding Knife
AKC World Italian Style 9 Roma Swinguard 3.80in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC World Italian Style 9 Roma Swinguard Automatic Folding Knife, 3.80in, Damascus, Drop Point Blade, Wood, Brown Handle, Brown/Black, 9.00 inch, BHQ-199704 , MPN: BHQ-199704 , Code: 6DQ-KN3-5A97D08E-BHQ-199704


























































