Tap Tap to Zoom
This item may be purchased by Illinois residents 21 years and over with a valid FOID and Illinois Identification card which we require submission of at checkout. For those outside of Illinois, this item is regulated for sale to Military, Law Enforcement, or other qualified personnel. Our team will contact you regarding the required qualifications and documentation. Certain federal, state, and/or local laws and regulations may apply.
Prices and availability subject to change.
Product Info for AKC X-Treme Ace1 Side Opener 3.67in Automatic Folding Knife
AKC has upgraded their EDC game with a high-performance line of side opening automatic knives, dubbed the AKC X-treme ACE1. AKC has stepped out from their traditional Italian stiletto roots and built a solid folder with snappy, reliable action that will stand up to any cutting challenge. Upgrade your collection with the AKC X-treme Ace!![]()
Specifications for AKC X-Treme Ace1 Side Opener 3.67in Automatic Folding Knife:
| Manufacturer: | AKC |
| Blade Length: | 3.67 in |
| Overall Length: | 8.59 in |
| Blade Material: | AUS-8 |
| Serrated: | Plain |
| Hand: | Right |
| Knife Application: | Folding Blade |
| Blade Shape: | Spear Point |
| Handle Length: | 4.92 in |
| Handle Material: | Aluminum |
| Blade Thickness: | 0.12 in |
| Lock Type: | Button Lock |
| Blade Grind: | Flat |
| Weight: | 3.3 oz |
| Quantity: | 1 |
| Opening Method: | Push Button |
| Age Group: | Adults |
| Blade Type: | Folding Blade |
| General Application: | Casual, Outdoor |
| Seasonal/Temperature Use: | All Seasons |
| Style: | Original |
| Application: | Everyday, Casual, Work, Outdoor |
| Fit: | Regular |
| Size: | One Size |
| Fastener/Closure Type: | Slip On |
| Gender: | Unisex |
Package Contents:
- AKC X-Treme Ace1 Side Opener 3.67in Automatic Folding Knife
AKC X-Treme Ace1 Side Opener 3.67in Automatic Folding Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- AKC X-Treme Ace1 Side Opener Automatic Folding Knife, 3.67in, AUS-8, Spear Point Blade, Aluminum, Green Handle, Green/Black, 8.59 inch, BHQ-213885 , MPN: BHQ-213885 , Code: 6DQ-KN3-BBF2C549-BHQ-213885
- AKC X-Treme Ace1 Side Opener Automatic Folding Knife, 3.67in, AUS-8, Spear Point Blade, Aluminum, Black Handle, Black/Gray, 8.59 inch, BHQ-189353 , MPN: BHQ-189353 , Code: 6DQ-KN3-BBF2C549-BHQ-189353
- AKC X-Treme Ace1 Side Opener Automatic Folding Knife, 3.67in, AUS-8, Spear Point Blade, Aluminum, Tan Handle, Tan/Gray, 8.59 inch, BHQ-213948 , MPN: BHQ-213948 , Code: 6DQ-KN3-BBF2C549-BHQ-213948



























































