1 of 2 images
Albainox Masai Double Edge Machete
2 of 2 images
Albainox Masai Double Edge Machete
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
- Blade Length:
- 19 in
- Overall Length:
- 24.75 in
- Blade Material:
- Stainless Steel
- Handle Color:
- Brown Wood
- Color:
- Brown
Code: 37P-KN1-ABX32536-32536
MPN: 32536
UPC: 8435119942989
List: $41.99Save $2.00
$39.99
Product Info for Albainox Masai Double Edge Machete 19.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife
24.75" (62.87cm) overall. 19" (48.26cm) double edge stainless blade. Brown wood handle. Full tang. Black nylon belt sheath. Boxed.![]()
Specifications for Albainox Masai Double Edge Machete 19.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife:
| Manufacturer: | Albainox |
| Blade Length: | 19 in |
| Overall Length: | 24.75 in |
| Blade Material: | Stainless Steel |
| Knife Application: | Machete |
| Handle Color: | Brown Wood |
| Weight: | 1.26 lb |
| Color: | Brown |
Package Contents:
- Albainox Masai Double Edge Machete
Albainox Masai Double Edge Machete 19.00 in Stainless Steel Fixed Blade Knife Orderable Models
List of Orderable Models
- Albainox Masai Double Edge Machete 19.00 in Fixed Blade Knife, Brown wood, 32536 , MPN: 32536 , UPC: 8435119942989 , Code: 37P-KN1-ABX32536-32536
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare