Tap Tap to Zoom
- Pack Size:
- One Size
- Pack Volume:
- 300 cubic in
- Color:
- Olive/Realtree Edge Camo
- Width:
- 3 in
- Length:
- 15.5 in
- Height:
- 8.5 in
Code: AN-BP5-ALLENCO80-19212
MPN: 19212
UPC: 026509044567
Product Info for Allen Terrain Tundra Waist Pack with Handwarmer
The Terrain Tundra Waist Hunting Pack features a large handwarmer opening, angled for comfort, for those brisk mornings in your hunting blind or treestand. The high-pile plush fleece interior provides a small pocket, allowing you to add a heating element, when needed, helping you keep your hands warm and ready. Throughout your hunt, carry your necessities in the top main zipper compartment, for easy access when you need them most. As your trophy approaches, they have designed this pack with quiet exterior fabric to help you stay concealed during your hunt.![]()
Specifications for Allen Terrain Tundra Waist Pack with Handwarmer:
| Manufacturer: | Allen |
| Pack Size: | One Size |
| Gender: | Unisex |
| Pack Application: | Everyday |
| Pack Volume: | 300 cubic in |
| Color: | Olive/Realtree Edge Camo |
| Fabric/Material: | Mesh |
| Width: | 3 in |
| Length: | 15.5 in |
| Height: | 8.5 in |
Features of Allen Terrain Tundra Waist Pack w/ Handwarmer
- Large Handwarmer Opening
- Small Interior Heat Source Pocket
- Large Main Compartment
- Hanging Loop
- Adjustable 52-inch Waist Belt to Fit Most Hunters
- Realtree Edge camo
Package Contents:
- Allen Terrain Tundra Waist Pack with Handwarmer
Allen Terrain Tundra Waist Pack with Handwarmer Orderable Models
List of Orderable Models
- Allen Terrain Tundra Waist Pack with Handwarmer, Olive/Realtree Edge, 19212 , MPN: 19212 , UPC: 026509044567 , Code: AN-BP5-ALLENCO80-19212