Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP12-545
MPN: 545
Product Info for Alpen Wings 10x26mm Roof Prism Binocular
For a lightweight way to make sure you don't miss the high contrast details of the wildlife, choose the Alpen Wings 10x26 Binocular. With a lightweight and ergonomic body design, these Binoculars from the experts at Alpen tout multi-coated, BAK4 optics and a close focus that allows you to easily observe your surroundings without any physical strain. Waterproof and fogproof, the Alpen Wings 10x26mm Binocular can withstand almost any environment and is great for all of your observation needs. Adjustable eye relief makes the Alpen Wings 10x26 Lightweight Binocular ideal for all wearers, and the twist up eyecups make the generously long eye relief ideal for those who wear prescription glasses. A prime blend of performance, quality, and usability, the Alpen Wings 10x26 Roof Prism Binocular is a top of the line choice that won't let you down.![]()
Specifications for Alpen Wings 10x26mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 14.1 mm |
| Field of View, Linear: | 321 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 13 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 20.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Wings 10x26 Binocular
- Waterproof
- BAK4 Optics
- Long Eye Relief
- Fully Multi-Coated
- Lightweight and ergonomic open hinge body design
- Twist up eye cups
Package Contents:
- Alpen Alpen Wings 10x26 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
Alpen Wings 10x26mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen Alpen Wings 10x26 Binocular, BAK4, Multicoated, Dark Green, Compact Roof, 545 , MPN: 545 , Code: AL-BI-ALP12-545