Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP14-541
MPN: 541
Product Info for Alpen Wings 8x26mm Roof Prism Binocular
The Alpen Wings 8x26 Binocular delivers a bright, sharp image from the first time you pick it up to give it a second look. When using these Binoculars by Alpen, you don't have to worry about the internal fogging ruining your experience. The Alpen Wings BAK4 Roof Prism Binocular is built to handle the elements with a lightweight and durable body design, and the fully multi-coated BaK4 lenses will ensure that you get the brightest and clearest view imaginable. The Alpen Wings 8x26 Waterproof Binocular features an ergonomic open hinge body design that allows for the perfect viewing grip every time. Before your next hike, make sure you're equipped with the Alpen Wings 8x26 High Contrast Binocular.![]()
Specifications for Alpen Wings 8x26mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 26 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16 mm |
| Field of View, Linear: | 400 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 9 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 20.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Wings 8x26mm Roof Prism Binocular
- Waterproof
- BAK4 Optics
- Long Eye Relief
- Fully Multi-Coated
- Lightweight and ergonomic open hinge body design
- Twist up eye cups
Package Contents:
- Alpen Wings 8x26 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
Alpen Wings 8x26mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen Wings 8x26 Binocular, BAK4, Multicoated, Dark Green, Compact Roof, 541 , MPN: 541 , Code: AL-BI-ALP14-541