Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP15-543
MPN: 543
Product Info for Alpen Wings 8x34mm Roof Prism Binocular
From the sporting arena to the soccer field, this Alpen Wings 8x34 Binocular easily sees through all weather conditions and delivers a top-quality viewing session. The Wings 8x34mm Binocular by Alpen contains fully multi-coated BaK4 prisms and optics for a bright, high-contrast image. Alpen Wings Waterproof Binoculars deliver rugged handling for rough outdoor use, and the lightweight and ergonomic body design makes them easy to bring along. These binoculars are completely waterproof, fogproof, and are nitrogen purged, so they won't be ruined if you accidentally drop them in a puddle or something similar. Alpen Wings 8x34mm Sporting Binoculars are comfortable and versatile, with an open bridge design and twist up eyecups, so they work great for both right and left handed users.![]()
Specifications for Alpen Wings 8x34mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 34 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.4 mm |
| Field of View, Linear: | 406 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Weather Resistance: | Fog Resistant |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 36.8 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Features of Alpen Alpen Wings 8x34 Binocular
- Waterproof
- BAK4 Optics
- Long Eye Relief
- Fully Multi-Coated
- Lightweight and ergonomic open hinge body design
- Twist up eye cups
Package Contents:
- Alpen Alpen Wings 8x34 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
Alpen Wings 8x34mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen Alpen Wings 8x34 Binocular, BAK4, Multicoated, Dark Green, Compact Roof, 543 , MPN: 543 , Code: AL-BI-ALP15-543