Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- WBDC-TACT
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Reticle Focal Plane:
- First Focal Plane (FFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Adjustment Click Value:
- 0.125 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
Code: AL-RS-ALP22-2058
MPN: 2058
Product Info for Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope
Conquer any shooting situation with stellar precision by using this Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope. For these Rifle Scopes by Alpen, you get multi-coated lenses for maximum light transmission and crisp images full of details that allow you to spot hidden prey with perfect precision. The Alpen Kodiak 6-24x50 FFP Rifle Scope features fully multi-coated lenses which ensure you spot the most delicious little details that will lead you to the perfect shot while accounting for every single iota of accuracy to land your most precise shots yet. You can easily adjust this scope's windage and elevation for guaranteed precision in the field, and the fast-focus eyepiece makes it easy to acquire targets at any magnification, making this the perfect scope for big game hunters or varmint hunters of any persuading. One of the best parts about this scope is that it's completely waterproof and fogproof to ensure you can set it up in any weather conditions or hunting grounds. Mount this Alpen Kodiak 6-24x50 FFP Rifle Scope for a high-performance firearm that's guaranteed to deliver accurate results with every use.![]()
Specifications for Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope:
| Manufacturer: | Alpen |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | WBDC-TACT |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Reticle Focal Plane: | First Focal Plane (FFP) |
| Exit Pupil: | 8.3 - 2.1 mm |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.61 - 16.6 ft at 100 yds |
| Field of View, Angle: | 0.88 - 3.17 degrees |
| Eye Relief: | 84 mm |
| Color: | Black |
| Adjustment Click Value: | 0.125 MOA |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Adjustment Range: | 25 MOA |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| Mount Type: | Picatinny |
| Attachment Type: | Picatinny |
Package Contents:
- Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope
- Rings
- Flip up covers
Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope, 30mm, FFP, Multicoated, Matte Black, Long, 2058 , MPN: 2058 , Code: AL-RS-ALP22-2058
Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Open Box, Dealer Demo, Alpen Kodiak 6-24x50 Rifle Scope, 30mm, FFP, Multicoated, Matte Black, Long, 2058 , MPN: 2058-DMO , Code: AL-RS-ALP22-2058-DMO