Tap Tap to Zoom
Code: AL-BI-ALP29-546
MPN: 546
Alpen Wings 10x42 Binocular is a versatile binocular made for hours of use across a broad spectrum of outdoor activities. Full multi-coated Wings Binoculars from Alpen delivers premium brightness and vivid detail across the entire field of view. With a crisp BAK4 roof prism, fully multi-coated optics, and a BaK4 prism, these Binoculars deliver views that soar past the limits of your sight. Superbly lightweight, the Alpen Wings Binocular is made with a lightweight and ergonomic open hinge body design. Alpen Wings 10x42mm Binoculars also feature an open hinge body design that provides superior light transmission that is ideal for use in low light conditions. Alpen Wings Waterproof Binoculars are also fogproof, purged with an inert gas to prevent internal fogging and small bumps. The Alpen Wings 10x42 Binocular is nitrogen purged, making them water proof and fog proof. Alpen Wings 10x42mm Roof Prism Binoculars are the perfect companion for hikes through the woods or a hike on a foggy day.![]()
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 10 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 16.1 mm |
| Field of View, Linear: | 347 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 35.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |