Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Color:
- Dark Green
Code: AL-BI-ALP31-542
MPN: 542
Product Info for Alpen Wings 8x42mm Roof Prism Binocular
The Alpen Wings 8x42 Waterproof Binocular is a fully multi-coated, high-powered binocular that is great for all of your binocularing needs. This versatile Binocular from the binocular experts at Alpen is completely waterproof and is designed with an open bridge for steady gripping. The Alpen Wings 8x42mm Binocular features BaK4 prisms and fully multi-coated optics that promise to deliver bright, high-contrast images even in twilight conditions. This Alpen Binocular is made with an open bridge for steadfast gripping and has twist-up eyecups that have ample eye relief to accommodate users with or without eyeglasses. The Alpen Wings Waterproof Binocular features an open bridge for a versatile grip.![]()
Specifications for Alpen Wings 8x42mm Roof Prism Binocular:
| Manufacturer: | Alpen |
| Color: | Dark Green |
| Magnification: | 8 x |
| Objective Lens Diameter: | 42 mm |
| Prism System: | Roof |
| Prism Material: | BAK4 |
| Eye Relief: | 17.3 mm |
| Field of View, Linear: | 406 ft at 1000 yds |
| Optical Coating: | Multicoated |
| Binoculars Focus System: | Center Focus |
| Close Focus: | 8 ft |
| Water Resistant Mark: | 1 m |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 35.2 oz |
| Magnification Type: | Fixed |
Package Contents:
- Alpen Wings 8x42 Binocular
- Bag
- Lens cleaning tool
Alpen Wings 8x42mm Roof Prism Binocular Orderable Models
List of Orderable Models
- Alpen Wings 8x42 Binocular, BAK4, Multicoated, Dark Green, Medium Roof, 542 , MPN: 542 , Code: AL-BI-ALP31-542