Tap Tap to Zoom
- Color:
- Deep Sea/Charcoal
- Included Accessories:
- 5 x 33 in Carry Bag
Code: 1O-C52-AL23PL-8302041
MPN: 8302041
UPC: 703438832419
Product Info for ALPS Mountaineering Dash Table
Bringing a table to some of the most remote locations has never been so easy. The Dash table features a lightweight aluminum frame and weighs a mere 2 lbs. 4 oz. Don't get ultra-light confused with flimsy, the Dash table also has reinforcements in the top to prevent sagging. The Dash table sets up in seconds and stores in a small 5" x 33" carry bag. The Dash Table pairs nicely with the Dash chair for comfort anywhere from the backyard to the deepest parts of the woods.![]()
Find more of the highest quality in camping, hiking, and outdoor gear from ALPS Mountaineering here.
Specifications for ALPS Mountaineering Dash Table:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Deep Sea/Charcoal |
| Weight: | 2.25 lb |
| Fabric/Material: | 420D Polyester |
| Dimensions: | 29.5 x 21.5 x 20.5 in |
| Included Accessories: | 5 x 33 in Carry Bag |
| Frame Material: | Aluminum Frame |
| Width: | 29.5 in |
| Depth/Thickness: | 21.5 in |
| Height: | 20.5 in |
| Application: | Camping, Outdoor |
Features of ALPS Mountaineering Dash Table
- Compact design with folding aluminum frame
- Fabric top is reinforced with aluminum supports
- Textured feet provide grip and a solid base
- 420D polyester honeycomb ripstop fabric
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Dash Table
ALPS Mountaineering Dash Table Orderable Models
List of Orderable Models
- ALPS Mountaineering Dash Table, Deep Sea/Charcoal, 8302041 , MPN: 8302041 , UPC: 703438832419 , Code: 1O-C52-AL23PL-8302041