Tap Tap to Zoom
- Color:
- Tan/Green
- Sleep Capacity:
- 4-Person
- Doors:
- 2
Code: 1O-TMN-ALPS13-5422915
MPN: 5422915
UPC: 703438542295
Product Info for ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent
The ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent is built tough to handle any situation you can throw at it. Constructed with a strong and lightweight 7000 series aluminum, these Camping tents built by ALPS Mountaineering will be incredibly easy to assemble when the time comes. The ALPS Mountaineering Taurus 4x Outfitter Tent is also a two-pole design, allowing you to set up camp faster and in less time, allowing you to spend more time exploring instead of setting up camp. With extra large #10 zippers, oversized vestibules, and plenty of gear storage, you'll never want to leave your home away from home. Assembly is even easier with the tent clips that quickly snap over the top of the poles. The weatherproof fly buckles to the tent for optimal adjustability and protection, making this a great option for a family outing. For a durable, incredibly weatherproof tent that will be your go-to shelter for many years to come, you'll love the ALPS Mountaineering Taurus 4x Outfitter 2 Pole Tent. Find more of the highest quality in camping, hiking, and outdoor gear from ALPS Mountaineering here.![]()
Specifications for ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent:
| Manufacturer: | ALPS Mountaineering |
| Color: | Tan/Green |
| Internal Height: | 52 in |
| Sleep Capacity: | 4-Person |
| Floor Area: | 64 sq. ft |
| Weight: | 10 lb |
| Zipper Type: | Center |
| Minimum Weight: | 9 lb |
| Tent Poles: | Aluminum |
| Vestibule Area: | 25 sq. ft |
| Floor Material: | Polyester Oxford |
| Number of Vents: | 2 |
| Doors: | 2 |
| Application: | Backpacking |
| Application: | Camping |
| Fabric/Material: | Polyester |
| Tent Type: | Backpacking |
Features of ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent
- Free-standing two-pole design with 7000 series aluminum poles
- Easy assembly with pole clips that quickly snap over the tent poles
- 75D 185T Polyester fly resists UV damage and stays taut (fly has a vent)
- Factory-sealed fly and floor seams give best weather protection
- 210D 110T Polyester Oxford floor with 1500mm coating
- Extra large #10 zippers on doors and vestibules
- Easy entry and great ventilation with two doors (both with zippered mesh windows)
- Two vestibules for gear storage and extra weather protection
- Weatherproof fly buckles on for maximum adjustability and protection
- Mesh roof vents increase ventilation and improve star gazing
- Mesh storage pockets, gear loft, 7075 aluminum stakes, and guy ropes included
Package Contents:
- ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent
ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent Orderable Models
List of Orderable Models
- ALPS Mountaineering Taurus 4-Person Outfitter Tent, Tan/Green, 5422915 , MPN: 5422915 , UPC: 703438542295 , Code: 1O-TMN-ALPS13-5422915