Tap Tap to Zoom
Read More...
- Color:
- Black
- Base/Mount Type:
- QD Mount
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
- Optic Cut:
- Not Applicable
- Height:
- 0.6 in
Code: 26S-RMT-HL04-AD-1700-XLR-TL
MPN: AD-1700-XLR-TL
UPC: 810008518748
Product Info for American Defense Manufacturing AD 1700 XLR Riser Red Dot Mount, Titanium Lever
The AD-1700-XLR-TL Riser provides a QD solution for an extended length picatinny rail, offering a .60" rise above the mounting surface. The overall length of this mount is 5.5" and offers a forward cantilever to push the optic over the handguard for use with helmet mounted night vision devices.![]()
Optic Rail is adjustable forward and backward to suit the end users specific needs.
This mount is perfect for mounting the XPS and EXPS EOTECH HWS and magnifier combos. The centerline height is 2" with the 512/XPS Models and 2.33" with the EXPS Model EOTECH Sights.
Specifications for American Defense Manufacturing AD 1700 XLR Riser Red Dot Mount, Titanium Lever:
| Manufacturer: | American Defense Manufacturing |
| Color: | Black |
| Finish: | Anodized |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aluminum |
| Base/Mount Type: | QD Mount |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Optic Cut: | Not Applicable |
| Hand: | Ambidextrous |
| Length: | 5.5 in |
| Width: | 1.5 in |
| Height: | 0.6 in |
| Weight: | 4.4 oz |
Features of American Defense Manufacturing AD 1700 XLR Riser Red Dot Mount, Titanium Lever
- Does not require proprietary tools for adjustment.
- Can be adjusted with your finger or a flat blade screwdriver.
- Lever can be configured to lock to the front or the rear.
- Superior clamping surface to insure maximum rail engagement.
Package Contents:
- American Defense Manufacturing AD 1700 XLR Riser Red Dot Mount, Titanium Lever
American Defense Manufacturing AD 1700 XLR Riser Red Dot Mount, Titanium Lever Orderable Models
List of Orderable Models
- American Defense Manufacturing AD 1700 XLR Riser Red Dot Mount, Titanium Lever, Black, AD-1700-XLR-TL , MPN: AD-1700-XLR-TL , UPC: 810008518748 , Code: 26S-RMT-HL04-AD-1700-XLR-TL