1 of 4 images
American Tactical Imports Tactical 3-Day Backpack, Black, ATICT3DB
2 of 4 images
American Tactical Imports Tactical 3-Day Backpack, Black, ATICT3DB
3 of 4 images
American Tactical Imports Tactical 3-Day Backpack, Tan, ATICT3DT
4 of 4 images
American Tactical Imports Tactical 3-Day Backpack, Tan, ATICT3DT
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Detailed Model List
2 Models Available
List: $79.95Save 46%
$42.95
Select Color

Black

Tan
Please select parameters
Product Info for RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack
RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack, Black, ATICT3DB![]()
WARNING:
California`s Proposition 65
Specifications for RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack:
| Manufacturer: | RUKX Gear |
| Pack Application: | Tactical |
| Pack Volume: | 25 liters |
| Fabric/Material: | 600D Polyester |
| Pack Loading: | Top |
| External Dimensions: | 16 x 10 x 10 in |
| Depth/Thickness: | 10 in |
| Width: | 10 in |
| Height: | 16 in |
| Application: | Tactical |
Features:
- Reinforced webbing and heavy duty non-rust zippers
- Hydration-pack compatible
- Made of 600D Polyester
- Dimensions: 16?x10?x10?
- Approximate Capacity: 1,531 cu in
Package Contents:
- RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack
RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack Orderable Models
List of Orderable Models
- RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack, Tan, ATICT3DT , MPN: ATICT3DT , UPC: 813393017865 , Code: 3YT-BP0-3BCK-ATICT3DT
- RUKX Gear Tactical 3-Day Backpack, Black, ATICT3DB , MPN: ATICT3DB , UPC: 813393017858 , Code: 3YT-BP0-3BCK-ATICT3DB
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare