Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle
Use this Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle to ensure your RPR optic is properly mounted and ready for action in the field. Anarchy Outdoors machined these Riflescope Mounts & Bases from 7075-T6 aluminum for a lightweight yet rugged platform that won't weigh you down at the range or in the field. The Anarchy Outdoors RPR Scope Base Rail is also incredibly versatile because it has an integrated bubble level to help with sight alignment. Equipping your Ruger Precision Rifle with a scope base is a simple way to make your shooting experience more efficient and precise. Equip the Anarchy Outdoors ARD Ruger Precision Rifle Scope Base to your Picatinny rail and take note of the incredible enhancements your rifle will go through.![]()
Specifications for Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle:
| Manufacturer: | Anarchy Outdoors |
| Color: | Black |
| Fabric/Material: | 7075-T6 Aluminum |
| Quantity: | 1 |
| Hand: | Ambidextrous |
| Gun Make: | Ruger |
| Gun Model: | Ruger Precision |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 8 in |
| Width: | 1 in |
| Weight: | 0.03 lb |
| Condition: | New |
| Gun Rail: | Picatinny |
| Country of Origin: | USA |
Features of Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle
- Dimensions: 0.84" x 0.65" x 7.75"
Package Contents:
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle
Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle Orderable Models
List of Orderable Models
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, Bubble Level, 30 MOA, Black, RPR-SB-WBL-30 , MPN: 791617484702 , UPC: 791617484702 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-WBL-30
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, Bubble Level, 20 MOA, Black, RPR-SB-WBL-20 , MPN: 791617484726 , UPC: 791617484726 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-WBL-20
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, 40 MOA, Black, RPR-SB-NBL-40 , MPN: 791617484405 , UPC: 791617484405 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-NBL-40
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, 00 MOA, Black, RPR-SB-NBL-00 , MPN: 791617484382 , UPC: 791617484382 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-NBL-00
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, Bubble Level, 40 MOA, Black, RPR-SB-WBL-40 , MPN: 791617484719 , UPC: 791617484719 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-WBL-40
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, Bubble Level, 00 MOA, Black, RPR-SB-WBL-00 , MPN: 791617484696 , UPC: 791617484696 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-WBL-00
Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Anarchy Outdoors Scope Base, Ruger Precision Rifle, 30 MOA, Black, RPR-SB-NBL-30 , MPN: 791617484399 , UPC: 791617484399 , Code: ANA-MT-QBMW-RPR-SB-NBL-30