Tap Tap to Zoom
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka
This Aluminum Tikka Bolt Shroud is durable, corrosion resistant, and available in anodized black or red. Made in the Western United States and compatible with Tikka T3, T3x, and CTR rifles. Not compatible with T1x.![]()
Product Details:
Dimensions: 1 9/16" x 7/8" x 3/4"
Weight: 1 oz
Material: 6061 Aluminum
We pride ourselves in our ability to deliver high quality, precision, cutting edge gear for any firearm enthusiast. Enjoy purchasing Anarchy Outdoor products with confidence knowing all Anarchy Outdoors developed products come with a Lifetime Replacement Guarantee. Click here to learn more about the Anarchy Outdoors Lifetime Replacement Guarantee.
made in specialized factories
Specifications for Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka:
| Manufacturer: | Anarchy Outdoors |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | Tikka |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Finish: | Anodized |
| Length: | 1.56 in |
| Width: | 0.75 in |
| Height: | 0.875 in |
| Weight: | 1 oz |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka
Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka Orderable Models
List of Orderable Models
- Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka, Anodized, Black, 791617482807 , MPN: 791617482807 , UPC: 791617482807 , Code: ANA-RBS-ZNTI2-791617482807
- Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka, Anodized, Red, 791617482791 , MPN: 791617482791 , UPC: 791617482791 , Code: ANA-RBS-ZNTI2-791617482791
- Anarchy Outdoors Bolt Shroud Replacement, Tikka, Titanium, 791617486188 , MPN: 791617486188 , UPC: 791617486188 , Code: ANA-RBS-ZNTI2-791617486188