Tap Tap to Zoom
- Caliber:
- .300 AAC Blackout
- Overall Length:
- 18 in
- Barrel Length:
- 10 in
- Barrel Profile:
- Medium
- Gas System Length:
- Pistol Length
- Barrel Twist Rate:
- 1-7
- Firearms Threads Per Inch:
- 5/8x24
- Muzzle Device:
- A2 Flash Hider
- Finish:
- Anodized
- Color:
- Black
- Gun Model:
- AR-15
- Gas Block Journal Size-Diameter:
- .750 in
- Handguard Length:
- 9.25 in
- Barrel Material:
- 4150 CMV Steel
- Weight:
- 60 oz
- Condition:
- New
Code: 4LL-UFH-PQ3-U30010
MPN: U30010
UPC: 736684144791
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly
If you're shopping for a fantastic price on the Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly, then you have found yourself in the ideal spot..![]()
These AR15 Upper Receivers from the skilled product experts at Andro Corp Industries are fashioned working with long lasting and dependable components, to be able to supply you with a product which will be beneficial for a long time. Made using some of the most useful available materials and construction, these special AR15 Upper Receivers through the product professionals at Andro Corp Industries will last an exceptionally lengthy time.
Andro Corp Industries has been generating high quality products for a very long time, and the Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly is their way of demonstrating just how much they care.
At OpticsPlanet, we ensure that it is our obligation to receive the best product for all of your needs, and featuring the Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly is something that we are happy to offer.
Specifications for Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly:
| Manufacturer: | Andro Corp Industries |
| Caliber: | .300 AAC Blackout |
| Overall Length: | 18 in |
| Barrel Length: | 10 in |
| Barrel Profile: | Medium |
| Gas System Length: | Pistol Length |
| Barrel Twist Rate: | 1-7 |
| Firearms Threads Per Inch: | 5/8x24 |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Finish: | Anodized |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 4150 CMV Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 9.25 in |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Weight: | 60 oz |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Package Contents:
- Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly
Andro Corp Industries 10in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Andro Corp Industries AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly, .300BLK, 18in, 10in Barrel, Medium, Pistol Length, 1-7 Twist, 5/8x24 Thread, A2, Anodized, Black, U30010 , MPN: U30010 , UPC: 736684144791 , Code: 4LL-UFH-PQ3-U30010