Tap Tap to Zoom
Read More...
ATTENTION! We currently do not ship this product to AK, CA, HI, IL, NY, WA, P.O. Boxes, and U.S. Territories. Please see our policies for more information.
Made in USA
Help support American manufacturing! Marked models of this product have gone through rigorous review and been certified by the manufacturer as Made in the USA.
Product Info for Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly
The Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly was developed to be the best item for anybody in need of a top quality selection..![]()
These AR15 Upper Receivers from the expert product specialists at Andro Corp Industries are made by using heavy duty and efficient resources, as a way to provide you with a product which will be effective for a long time. Designed using some of the most useful attainable substances and engineering, these AR15 Upper Receivers through the product specialists at Andro Corp Industries will last an incredibly long time.
Andro Corp Industries has been generating top quality merchandise for a very long time, and the Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly is their approach to demonstrating how much they are concerned.
Right here at OpticsPlanet, we ensure that it is our responsibility to obtain the best solution for all your preferences, and exhibiting the Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly is one thing that we're happy to offer.
Specifications for Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly:
| Manufacturer: | Andro Corp Industries |
| Overall Length: | 24.75 in |
| Barrel Length: | 16 in |
| Barrel Profile: | Medium |
| Muzzle Device: | A2 Flash Hider |
| Color: | Black |
| Gun Model: | AR-15 |
| Fabric/Material: | 4150 CMV Steel |
| Gas Block Journal Size-Diameter: | .750 in |
| Handguard Length: | 15 in |
| Handguard Style: | Quad Rail |
| Gun Rail: | M-LOK |
| Gun Type: | Rifle |
| Gun Make: | AR Platform |
| Barrel Material: | 4150 CMV Steel |
| Bolt Carrier Group Included: | MIL-SPEC |
| Charging Handle Included: | MIL-SPEC |
| Magazine Included: | No |
| Condition: | New |
| Mount Type: | M-LOK |
| Country of Origin: | USA |
Features of Andro Corp Industries 16in 350 Legend Upper Receiver Assembly
- Single Feed Ramp
- QPQ Corrosion Resistant Finish
- Carbine Length Gas System with .750 Low Pro Gas Block
- M16 BCG
- 7075 T6 Mil-Spec Dry Film Lubed Upper w/ T-Markings
- Charging Handle
- Forward Assist & Ejection Port Assembly
Package Contents:
- Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly
Andro Corp Industries 16in AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly Orderable Models
List of Orderable Models
- Andro Corp Industries AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly, 5.56 NATO, 24.75in, 16in Barrel, Medium, Mid Length, 1-7 Twist, 1/2x28 Thread, A2, Anodized, Black, U55616ML , MPN: U55616ML , UPC: 736684144562 , Code: 4LL-UFH-LP58G-U55616ML
- Andro Corp Industries AR-15 Complete M-LOK Upper Receiver with Flash Hider Assembly, .300BLK, 24.75in, 16in Barrel, Medium, Pistol Length, 1-7 Twist, 5/8x24 Thread, A2, Anodized, Black, U30016 , MPN: U30016 , UPC: 736684144777 , Code: 4LL-UFH-LP58G-U30016
- Andro Corp Industries AR-15 Upper Receiver with Flash Hider Assembly, 350 Legend, 24.75in, 16in Medium Barrel, Carbine, 1-16 Twist, 5/8X24 Thread, 15in M-Lok Handguard, A2, Anodized, Black, U350L16ML , MPN: U350L16ML , UPC: 736684143916 , Code: 4LL-UFH-LP58G-U350L16ML