Tap Tap to Zoom
- Reticle:
- APRS15 MIL Reticle
- Tube Diameter:
- 30 mm
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 26.3 oz
- Parallax:
- No Parallax Adjustment
- Included Accessories:
- Lens Cap
- Additional Features:
- Side Parallex Adj
Code: 28W-RS-213086J
MPN: 213086J
UPC: 813869026810
Product Info for Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil
Built to be the ideal scope, the Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil is perfect for scenarios in which a high quality riflescope is extremely important to results. These Rifle Scopes through the optical experts at Athlon Optics are made making use of the durable and heavy duty materials which you have come to anticipate out of this remarkable company. For a very long time, Athlon Optics has been in the enterprise of fabricating top end firearm scopes, and the Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil is the verification of their dedication to providing you with the most effective gear for your sighting needs. One of our main goals at OpticsPlanet is to make sure you depart with the best rifle scope for all of your needs, and the Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil is among the many scopes that we're thrilled to showcase. For an excellent solution to assure that you have got the most beneficial riflescope for your particular specifications, pick the Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil.![]()
Specifications for Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 50 mm |
| Magnification: | 6 - 24 x |
| Reticle: | APRS15 MIL Reticle |
| Tube Diameter: | 30 mm |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 4.46 - 17.8 ft at 100 yds |
| Color: | Black |
| Weight: | 26.3 oz |
| Length: | 14.6 in |
| Parallax: | No Parallax Adjustment |
| Included Accessories: | Lens Cap |
| Additional Features: | Side Parallex Adj |
| Lens Diameter: | 50 mm |
Package Contents:
- Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil
Athlon Optics Athlon Scope Midas Tac Gen2j 6-24x50 30mm Aprr15 Ffp Ir Mil Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Scope Midas Tac Gen2J 6-24X50 30Mm Aprr15 Ffp Ir Mil, 213086J , MPN: 213086J , UPC: 813869026810 , Code: 28W-RS-213086J