1 of 1 images
Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade, Black, 212100S
Tap Tap to Zoom
Questions & Answers
Customer Reviews
Helpful Positive Review
I have had this scope for about a year and couldn't fine a sunshade for it. Finally found this one on Optics Planet. It is very well made but I was a little worried because it said "Gen II" but it fit my Gen I perfectly. Great price and fast shipping...
Read More...
1/1 found this helpful
Read More...
Most Recent Reviews
Excellent shade during bright high country hunts. Double check correct gen of scope and model, not all are universal fits
Most Recent Reviews
This Athlon sunshade works well to keep glare off your glass. It seems to be made well and looks good on the end of your scope. I would highly recommend this product and definitely enjoy it. It is also priced right.
- Color:
- Black
- Finish:
- Matte
- Fit:
- Ares ETR, Helos BTR Gen 2, Midas TAC
- Size:
- 4 x 2.5 x 2.5 in
- Objective Lens Diameter:
- 56 mm
- Tube Diameter:
- 56 mm
- Gun Type:
- Rifle
- Length:
- 4 in
- Condition:
- New
Code: 28W-RA-212100S-212100S
MPN: 212100S
UPC: 813869021365
List: $49.99Save 20%
$39.99
Product Info for Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade
Athlon Optics Sun Shade Riflescope 56mm Sunshade (Compatible with Ares ETR, Midas TAC, and Helos BTR GEN2)![]()
Specifications for Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Fit: | Helos BTR Gen 2, Ares ETR, Midas TAC |
| Size: | 4 x 2.5 x 2.5 in |
| Objective Lens Diameter: | 56 mm |
| Tube Diameter: | 56 mm |
| Gun Type: | Rifle |
| Length: | 4 in |
| Weight: | 1 lb |
| Condition: | New |
Features of Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade
- Black matte surface finish
- 4.5 inches long sizes in 56 50 44mm.
Package Contents:
- Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade
Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade, Black, 212100S , MPN: 212100S , UPC: 813869021365 , Code: 28W-RA-212100S-212100S
Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED Athlon Optics Gen II 56mm Riflescope Sunshade, Black, 212100S, EDEMO3, Used, Condition Like New , MPN: 212100S-EDEMO3 , Code: 28W-RA-212100S-212100S-EDEMO3
Compare (0)
1 item has been added
Add at least two items to compare