Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
- Resolution:
- 400x300 pixels
Code: 28W-THR-AO02MO-210146
MPN: 210146
UPC: 813869025578
Buy Together and Save
Product Info for Athlon Optics Cronus ATS PRO 35P-400 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle Scope
The Athlon 35P-400 thermal scope redefines precision and clarity, boasting a cutting-edge 400x300 thermal sensor that pierces the darkest nights. With vivid imaging, versatile digital zoom, and customizable reticles, its your ultimate hunting companion.![]()
Specifications for Athlon Optics Cronus ATS PRO 35P-400 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle Scope:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 3.3 - 13.2 x |
| Objective Lens Diameter: | 35 mm |
| Sensor Resolution: | 400x300 pixels |
| Display Resolution: | 1024x768 pixels |
| Video Record Resolution: | 1024x768 pixels |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Resolution: | 400x300 pixels |
| Illumination Color: | Blue, Sepia, White, Green, Red, Black |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | 1.9 in |
| Field of View, Angle: | 7.9 - 5.9 degrees |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Operating Temperature: | -4 - 122 Fahrenheit |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Weight: | 19.7 oz |
| Package Type: | Box |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 25 mK NETD |
| Dimensions: | 9.6x2.9x2.3 in |
| Application: | Hunting |
| Display Type: | OLED |
| Fogproof: | Yes |
| Shockproof: | Yes |
Features of Athlon Optics Cronus ATS PRO 35P-400 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle Scope
- Cutting-edge Thermal Sensor
- 32 gb memory capacity
- Auto Power Off
- 7 Color Palette Options - Customize the display to your personal preferences using one of the 7 color palettes options. Brightness and contrast can further be adjusted for each color palette to suit your environment
- 10 Built-in Interchangeable reticles
- 6 Reticle Color Options
- Smart Video Recording
- Sensetive thermal sensor - Athlon thermal sensors have a 12 uM pixel pitch, paired with our lower NETD ratings the Cronus ATS line provides cleaner and sharper images due to their ability to differentiate smaller temperature fluctuations and increased contrast
- Wifi connection - The Athlon Thermal app is available on Apple and Android devices, providing users the ability to record video and and capture exhilarating moments of your hunt
- Long Battery Life - Athlon thermal scope provides more than 10 hours of use in most hunting situations with the standard battery set. A common USB-C connection also provides the ability to power the optic with an external battery pack if needed
- Ballistics calculator - Powered by Athlon's Ballistics App, providing accurate data for common calibers and cartridges, as well as custom loads
Package Contents:
- Athlon Optics Cronus ATS PRO 35P-400 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle Scope
- Rubber eyepiece
- Lens cap
- Carrying case
Athlon Optics Cronus ATS PRO 35P-400 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle Scope Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Cronus ATS PRO 35P-400 3.3-13.2x35mm Thermal Rifle Scope, 50 Hz, 400x300 pixels, Black, 210146 , MPN: 210146 , UPC: 813869025578 , Code: 28W-THR-AO02MO-210146