Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
13% OFF Rifle Scopes + 2% Bucks
- Reticle:
- ATMR4 IR MOA
- Tube Diameter:
- 34 mm
- Reticle Focal Plane:
- Second Focal Plane (SFP)
- Illumination Color:
- Red
- Finish:
- Matte
- Color:
- Black
- Weight:
- 18.3 oz
- Adjustment Click Value:
- 0.5 MOA
- Adjustment Type:
- MOA
- Parallax:
- 10 yds to infinity
- Illumination Type:
- LED
- Condition:
- New
- W/E Travel at 100 Yds:
- 100 MOA
Code: 28W-RS-ATH213-214103
MPN: 214103
UPC: 813869022171
Product Info for Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP
The Helos BTR GEN2 1-10x28 is a second focal plane option for tactical shooters looking for the latest trend in optics at an affordable price. Accurately assess and engage silhouette-sized targets out to 700 yards using 68 or 69 gr .223/5.56 Nato cartridges with the ATMR4 SFP IR MOA reticle.![]()
Specifications for Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Objective Lens Diameter: | 28 mm |
| Magnification: | 1 - 10 x |
| Reticle: | ATMR4 IR MOA |
| Tube Diameter: | 34 mm |
| Reticle Focal Plane: | Second Focal Plane (SFP) |
| Illumination Color: | Red |
| Finish: | Matte |
| Field of View, Linear: | 10 - 110 ft at 100 yds |
| Eye Relief: | 3.2 in |
| Color: | Black |
| Weight: | 18.3 oz |
| Adjustment Click Value: | 0.5 MOA |
| Length: | 10.3 in |
| Adjustment Type: | MOA |
| Parallax: | 10 yds to infinity |
| Illumination Type: | LED |
| Battery Type: | CR2032 |
| Fabric/Material: | 6061 Aluminum |
| Adjustment Range: | 44 MOA |
| Lens Material: | Etched glass |
| Optical Coating: | Advanced Fully Multicoated |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Shockproof: | Yes |
| Fogproof: | Yes |
| Battery Quantity: | 1 |
| Magnification Type: | Variable |
| Condition: | New |
| W/E Travel at 100 Yds: | 100 MOA |
| Attachment Type: | Riflescope Ring |
Features of Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP
- Argon Purged
- Advanced fully multi-coated
- XPL Coating
- Waterproof
- Revolution Lock
- Second Focal Plane
- High Precision Erector System
- 30mm Tubes
- Illuminated Glass Reticles
- Exposed Turrets
- Side Parallax Adjustment
Package Contents:
- Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP
Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP, ATMR4 IRMOA Reticle, Black, 214103 , MPN: 214103 , UPC: 813869022171 , Code: 28W-RS-ATH213-214103
Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- USED DEMO, Athlon Optics Helos BTR Gen2 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, SFP, ATMR4 SFP IR MOA, Matte, Black, 214103, EDEMO1, Used, Condition Like New, Inspect and Rebox , MPN: 214103-DEMO-EDEMO1 , Code: 28W-RS-ATH213-214103-DEMO-EDEMO-RE-A
- DEMO, Athlon Optics Helos BTR Gen2 1-10x28mm Rifle Scope, 34mm Tube, SFP, ATMR4 SFP IR MOA, Matte, Black, 214103 , MPN: 214103-DEMO , Code: 28W-RS-ATH213-214103-DEMO
- USED, Athlon Optics Helos BTR Gen II 1-10x28mm LPVO 34mm Tube Rifle Scope, SFP, ATMR4 IRMOA Reticle, Black, 214103 , MPN: 214103-EDEMO , Code: 28W-RS-ATH213-214103-EDEMO-RE-C