Tap Tap to Zoom
Up to 15% OFF Observation Optics
- Measurement System:
- Yards
- Color:
- Black/Tan
Code: 28W-RF-AMM6R-502006
MPN: 502006
UPC: 813869022959
Product Info for Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders
The fastest rangefinder in Athlons lineup! When seconds matter, youll only need to spare 1/10th of a second. This Midas G2 1 Mile features a scan more providing near instantaneous feedback as you scan from target to target. Capable of displaying true angle-compensated distances, including the ability to measure height and line of sight distances to help you plan your next move.![]()
Specifications for Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Magnification: | 6 x |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Weather Resistance: | Yes |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Maximum Range: | 1760 yds |
| Weight: | 4.8 oz |
| Width: | 1.4 in |
| Measurement System: | Yards |
| Length: | 3.9 in |
| Color: | Black/Tan |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2 |
| Minimum Range: | 800 yds |
| Optical Coating: | Fully Multicoated |
| Rangefinder Application: | Hunting |
| Accuracy: | +/-0.5 yds |
| Power: | 3 volts |
Features of Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders
- OLED Illuminating Display
- Five Illumination Settings
- Dual Units of Measurement (Y/M)
- Angle Compensation Mode
- Line of Sight Mode
- Scan Mode
- Hunting and Golf Mode
- Diopter Adjustment
- Fully Multi-Coated
- Nitrogen Purged
- Water Proof
- Rubber Armor
Package Contents:
- Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders
Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Midas Gen II 1 Mile 6x Rangefinders, Black/Tan, 502006 , MPN: 502006 , UPC: 813869022959 , Code: 28W-RF-AMM6R-502006