Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Reticle:
- 3 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- Not Applicable
Code: 28W-RD-ATEWRD-405002
MPN: 405002
UPC: 813869025530
Product Info for Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot
The Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot was designed to be the perfect red dot sight for just about any shooter requiring premium quality optics. A proficient red dot rifle sight makes it simple to acquire your target rapidly and re-acquire after your shot. And thanks to the Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot, buying a top of the range red dot scope has never been a better idea. Made utilizing excellent optics and intensely rugged housing materials, these Red Dot Sights from Athlon Optics provides you with years of trustworthy and reliable service. Athlon Optics has been producing some of the best red dot sights for a number of years, and the Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot is the verification of their resolve for offering you red dot sights that won't eradicate your wallet. If you are wanting to buy a top of the line red dot sight that will not eradicate your bank account, select the Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot.![]()
Specifications for Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot:
| Manufacturer: | Athlon Optics |
| Color: | Black |
| Magnification: | 1 x |
| Objective Lens Diameter: | 16 - 22 mm |
| Objective Window Size: | 22 mm |
| Reticle: | 3 MOA Dot |
| Optical Coating: | Fully Multi-Coated |
| Battery Type: | Lithium Metal, CR2032 |
| Shockproof: | Yes |
| Weight: | 0.36 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | Not Applicable |
| Housing/Frame Material: | Composite |
Features of Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot
- Adjustable Illumination Settings
- Aircraft Aluminum
- One Piece Chassis Construction
- Fog Proof
- Shockproof
- Picatinny Rail Mount
- Waterproof
- Nitrogen Purged fully multi-coated
- Auto Power Shut-off (6 hours)
Package Contents:
- Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot
Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot Orderable Models
List of Orderable Models
- Athlon Optics Talos EDC-PRO 1x22x16mm Reflex Red Dot, 3 MOA, Black, 405002 , MPN: 405002 , UPC: 813869025530 , Code: 28W-RD-ATEWRD-405002