Tap Tap to Zoom
- Height:
- 1.42 in
- Color:
- Black
Code: 2AI-RDM-CM3M-AT-CM3
MPN: AT-CM3
UPC: 723551434598
Product Info for Atibal CM3 Compact Magnifier
The CM3 Compact 3x Magnifier offers a number of features that make it ideal for use with red dot sights and holographic sights. The compact 3x magnification allows for rapid target acquisition, while the slim quick release mount makes it easy to quickly flip to the side with a simple press of the release button. The patented mount flip design provides a non-intrusive slim profile that reduces weight, can easily flip to the side with ease, and the optically crisp lens provides a clear view of your target. The CM3 is an excellent choice for anyone who desires a compact, lightweight, and versatile magnifier for their red dot sight or holographic sight.![]()
Specifications for Atibal CM3 Compact Magnifier:
| Manufacturer: | Atibal |
| Magnification: | 3 x |
| Objective Lens Diameter: | 22 mm |
| Eye Relief: | 3 in |
| Length: | 2.72 in |
| Weight: | 8.2 oz |
| Field of View, Linear: | 36.7 ft at 100 yds |
| Fabric/Material: | Aircraft Grade Aluminum |
| Width: | 1.77 in |
| Height: | 1.42 in |
| Color: | Black |
| Operating Temperature: | -20 - 40 Celsius |
| Exit Pupil: | 6 mm |
| Water Resistance Level: | Waterproof |
| Mount Type: | Side Mount |
Package Contents:
- Atibal CM3 Compact Magnifier
Atibal CM3 Compact Magnifier Orderable Models
List of Orderable Models
- Atibal CM3 Compact Magnifier, Black, AT-CM3 , MPN: AT-CM3 , UPC: 723551434598 , Code: 2AI-RDM-CM3M-AT-CM3