Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
- Color:
- Black
- Reticle:
- 6 MOA Dot
- Red Dot Sights-Footprint:
- RMR
Code: 2AI-RD-CRDM0-AT-CRD-6
MPN: AT-CRD-6
UPC: 633690989098
Product Info for Atibal CRD Competition Red Dot Sight
The Atibal CRD competition red dot sight is designed to streamline pistol competition and 3 gun shooting. The large viewport of the CRD will provide ample sight picture clarity during one or two eyes open operation. The lightweight design of the CRD ensures the optic will not impede the function of the user or the platform and the RMR footprint compatibility enables the Atibal CRD to fit a wide array of slide cuts and mounting plates from a large variety of manufacturers. With 40,000 hours of battery life and a 4 hour auto shut-off function the Atibal CRD will run for a lifetime off of a single battery, and the popular CR2032 battery size is widely available and can be found at most grocery, convenient, and specialty stores. The Atibal CRD Competition Red Dot is sure to enhance any user's ability to quickly and accurately acquire and engage targets in all types of shooting competition. Step up your game and run the CRD.![]()
Specifications for Atibal CRD Competition Red Dot Sight:
| Manufacturer: | Atibal |
| Color: | Black |
| Finish: | Matte |
| Objective Lens Diameter: | 30 mm |
| Reticle: | 6 MOA Dot |
| Brightness Settings: | 10 |
| Eye Relief: | Unlimited |
| Adjustment Type: | MOA |
| Adjustment Click Value: | 1 MOA |
| Emitter Type: | Open |
| Parallax: | Free |
| Battery Type: | Stand Alone Lithium, CR2032 |
| Battery Life: | 40000 hours |
| Water Resistance Level: | Water Resistant |
| Shockproof: | Yes |
| Length: | 45 mm |
| Width: | 33 mm |
| Weight: | 1.06 oz |
| Red Dot Sights-Footprint: | RMR |
Features of Atibal CRD Competition Red Dot Sight
- Lifetime Warranty
- One Piece Construction
- Up to 40,000 hours of battery life
- RMR Compatible Mounting Pattern
- 4 hour auto shut-off
- Precise windage/elevation adjustments
Package Contents:
- Atibal CRD Competition Red Dot Sight
- Low profile Mount
- Tools
Atibal CRD Competition Red Dot Sight Orderable Models
List of Orderable Models
- Atibal CRD Competition Red Dot Sight, 6 MOA Dot Reticle, Anodize, Black, AT-CRD-6 , MPN: AT-CRD-6 , UPC: 633690989098 , Code: 2AI-RD-CRDM0-AT-CRD-6
Atibal CRD Competition Red Dot Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- Atibal CRD Competition Red Dot Sight, 3 MOA Dot Reticle, Anodize, Black, AT-CRD-3 , MPN: AT-CRD-3 , UPC: 633690989074 , Code: 2AI-RD-CRDM0-AT-CRD-3