Tap Tap to Zoom
- Light Output:
- 335 lumens
- Battery Type:
- 18350, 18650
- Beam Color:
- White
- Color:
- Black
- Gun Model:
- Universal
Code: 2AI-FLW-ILA3H-AI-1
MPN: Ai-1
UPC: 618119998943
Product Info for Atibal Illumination Ai-1 Light Head
This Atibal Illumination Ai-1 Light Head was designed for precision illumination. The Ai-1 is compatible with 18650 and 18350 light bodies that currently exist on the market. It is capable of providing a throwing distance of 2,900ft. This light head utilizes advanced laser technology with no flooding and creates light intensity that reaches up to 200,000 candela!![]()
The Ai-1 features a powerful emitter with a lamp embedded in a ceramic resonator. This gives the Ai-1 light head concentrating and throwing abilities matched by no other. The highly collimated light beams can penetrate through smoke, inclement weather, dust and more. The concentrated beam of the Ai-1 will bathe your target in intense illumination providing the most accurate PID or positive identification. The Atibal Illumination Ai-1 is designed to enhance the performance capabilities of all users regardless of the environment. Own the Dark with Atibal Illumination.
The Atibal Illumination Ai-1 Light Heads are made with both US and foreign sourced materials.
Specifications for Atibal Illumination Ai-1 Light Head:
| Manufacturer: | Atibal |
| Light Output: | 335 lumens |
| Battery Type: | 18350, 18650 |
| Beam Color: | White |
| Color: | Black |
| Gun Model: | Universal |
| Length: | 2.64 in |
| Weight: | 3.2 oz |
| Bezel Diameter: | 1.28 in |
| Weather Resistance: | Yes |
| Finish: | Hardcoat Anodized |
| Gun Type: | Rifle |
| Fabric/Material: | 6061-T6 Aircraft Grade Aluminum |
Features of Atibal Illumination Ai-1 Light Head
- Reverse Polarity Protection
- Over-Discharge Protection
- Low Voltage Warning
- No PWM, No Noise, Temp. Control Protection Function
- Fully multi-coated, anti-reflective tempered glass lens
Package Contents:
- Atibal Illumination Ai-1 Light Head
Atibal Illumination Ai-1 Light Head Orderable Models
List of Orderable Models
- Atibal Illumination Ai-1 Light Head, 335 Lumen, Aluminum, Black, Ai-1 , MPN: Ai-1 , UPC: 618119998943 , Code: 2AI-FLW-ILA3H-AI-1