Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN NVB3X Gen 3 Night Vision Binocular has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Goggles (NVG) / Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN NVB3X Gen 3 Night Vision Binocular
The ATN Generation 3 NVB3X3 3x Biocular w/ Night Vision NVB3X-3 has been designed to make sure you can see perfectly at night. This Night Vision Biocular from ATN is a medium range Night Vision Bi-ocular that combines a high quality image intensifier tube with a two eyepieces that lets the user comfortably look through the unit with both eyes. The ATN GEN III NVB Biocular provides the user with excellent resolution and a wider field of view then other units.![]()
Specifications for ATN NVB3X-3 Biocular w/ Night Vision - Gen 3:
| Total Darkness IR System: | Yes |
| "SMART" Technology: | No |
| Multi-Purpose System: | No |
| IIT Generation: | 3 |
| Photocathode Type: | GaAs |
| Resolution: | 64 lp/mm |
| Signal to Noise Ratio: | 22 Typical |
| Figure of Merit: | 1600 Typical |
| MTTF - Mean Time Before Failure: | 10,000 hours |
| Magnification: | 3x |
| Lens System: | F1.5, 70 mm |
| Proshield Lens Coating: | Yes |
| FOV: | 14° |
| Range of Focus: | 5 m to infinity |
| Diopter Adjustment: | -6 to +5 |
| Controls: | Direct |
| Automatic Brightness Control: | Yes |
| Bright Light Cut-off: | Yes |
| Automatic Shut-off System: | Yes |
| Infrared Illuminator: | Yes |
| IR Indicator: | Yes |
| Low Battery Indicator: | Yes |
| Power Supply: | 1x3 V CR123A type battery |
| Battery Life: | 60 hours |
| Environmental Rating: | Waterproof |
| MIL-STD-810: | No |
| Operating Temperature -40 to +50 °C: | |
| Storage Temperature: | -50 to +70 °C |
| Dimensions: | 212 x 150 x 75 mm; 8.4" x 6" x 3" |
| Weight: | 0.82 kg / 1.8 lbs |
| Warranty: | 2 years |
Features of ATN 3x Night Vision Biocular:
- Detachable Long Range infrared illuminator
- Multi-coated all-glass optics
- Built-in Flood infrared illuminator
- Adjustable Interpupillary Distance
- Water and fog resistant
- Limited Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN Generation 3 NVB3X3 3x Biocular w/ Night Vision NVB3X-3
Related Products to ATN NVB3X Gen 3 Night Vision Binocular
ATN NVB3X Gen 3 Night Vision Binocular Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN NVB3X-3 Gen 3 Night Vision Binocular NVBNB03X30 , MPN: NVBNB03X30 , UPC: 658175120056 , Code: AT-NVO-NVB3X-3-NVBNB03X30
- ATN NVB3X-3A Night Vision Binocular NVBNB03X3A , MPN: NVBNB03X3A , UPC: 658175120063 , Code: AT-NVO-NVB3X-3-NVBNB03X3A
- ATN NVB3X-3P Night Vision Binocular NVBNB03X3P , MPN: NVBNB03X3P , UPC: 658175120070 , Code: AT-NVO-NVB3X-3-NVBNB03X3P


