Tap Tap to Zoom
Read More...
- Magnification:
- 2 - 16 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AT-THM-ATBSM3-TIMNBLT319
MPN: TIMNBLT319
UPC: 658175124696
Buy Together and Save
Product Info for ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron
An amazing resolution for satisfying your thermal image needs, the ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron was designed to provide you sharp and crystal clear thermal images that are great for a variety of applications. These ATN Thermal Vision take advantage of some of the most leading-edge technologies, merged with cutting edge components, in order to ensure that you get many years of extraordinary use. ATN has been building high level Thermal Imaging Monoculars for an incredibly long period of time, and along with the appearance of the ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron, it's possible to see the amount of time and determination they take to by ensuring you are dealing with some of the finest thermal monoculars the heat seeking market has to offer. At OpticsPlanet, one of our priority objectives is to supply an enormous range of heat seeking monoculars from which to choose. The ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron is one of the many heat seeking devices that we are delighted to provide to our shoppers. Once your quest for a top rated thermal monocular ends in you wishing for additional choices, discover the ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron.
Specifications for ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2 - 16 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Angle: | 14.4 - 10.8 degrees |
| Width: | 2 in |
| Length: | 6.2 in |
| Height: | 2.2 in |
| Battery Life: | 9 hours |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.7 lb |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 25 mK NETD |
| Display Resolution: | 800x600 pixels |
Features of ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron:
- NETD RATING - <25mK: Exceptional NETD rating for high sensitivity to temperature variations creating an overall better image;
- HIGH-QUALITY THERMAL SENSOR - 384x288 (50 HZ) with a 12 µm (micron) pixel size;
- RECORD VIDEO AND PHOTO - Built-in still image and video recording capabilities;
- BUILT-IN WI-FI AND APP CONNECTIVITY - Wirelessly connect to a smartphone and the app to adjust the monocular, take photos, or record thermal video directly from the smartphone;
- ULTRA-LOW POWER CONSUMPTION - Built-in rechargeable battery with up to 9 hours of operation time and an external power supply option;
- COMPACT AND LIGHTWEIGHT - Conveniently fits into a pocket, making it easy to carry around and take with you wherever you go
Package Contents:
- ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron
ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron Orderable Models
List of Orderable Models
- ATN BlazeTrek-319 2x - 16x Thermal Imaging Monocular 12 Micron, 384x288, Black, TIMNBLT319 , MPN: TIMNBLT319 , UPC: 658175124696 , Code: AT-THM-ATBSM3-TIMNBLT319