Tap Tap to Zoom
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
Read More...
- Magnification:
- 2.7 - 21 x
- Color:
- Black
- Refresh Rate:
- 50 Hz
Code: AT-THM-ATBSM4-TIMNBLT325
MPN: TIMNBLT325
UPC: 658175124702
Product Info for ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron
A remarkable means for gratifying your thermal imaging expectations, the ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron was created to offer clean and crystal clear thermal images that are ideal for plenty of functions. With a number of highly sophisticated technological innovation offered, combined with extremely rugged and efficient supplies, these top-notch ATN Thermal Vision will give you numerous years of amazing service. ATN has been helping to make top level Thermal Imaging Monoculars for an insanely long period of time, and with the appearance of the ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron, you can easily see the amount of time and determination they take to making sure you're working with some of the finest thermal monoculars the heat seeking community has to offer. At OpticsPlanet, one of our priority objectives is to make available a massive selection of heat seeking monoculars to pick from. The ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron is one of the many thermal systems that we are fired up to provide to our shoppers. If your quest for a high-class thermal monocular leads to you looking for additional options, discover the ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron.
Specifications for ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron:
| Manufacturer: | ATN |
| Magnification: | 2.7 - 21 x |
| Color: | Black |
| Field of View, Angle: | 10.9 - 8.2 degrees |
| Width: | 2 in |
| Length: | 6.2 in |
| Height: | 2.2 in |
| Battery Life: | 9 hours |
| Eye Relief: | 15 mm |
| Battery Type: | Lithium Ion |
| Weight: | 0.7 lb |
| Refresh Rate: | 50 Hz |
| Sensor Resolution: | 384x288 pixels |
| Noise Equivalent Temperature Difference: | 25 mK NETD |
| Display Resolution: | 800x600 pixels |
Features of ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron:
- NETD RATING - <25mK: Exceptional NETD rating for high sensitivity to temperature variations creating an overall better image;
- HIGH-QUALITY THERMAL SENSOR - 384x288 (50 HZ) with a 12 µm (micron) pixel size;
- RECORD VIDEO AND PHOTO - Built-in still image and video recording capabilities;
- BUILT-IN WI-FI AND APP CONNECTIVITY - Wirelessly connect to a smartphone and the app to adjust the monocular, take photos, or record thermal video directly from the smartphone;
- MULTIPLE COLOR MODES - Five color palettes to choose from: White Hot, Black Hot, Iron Red, Alarm, Sepia and Green Hot for a custom viewing experience;
- ULTRA-LOW POWER CONSUMPTION - Built-in rechargeable battery with up to 9 hours of operation time and an external power supply option;
- COMPACT AND LIGHTWEIGHT - Conveniently fits into a pocket, making it easy to carry around and take with you wherever you go
Package Contents:
- ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron
ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron Orderable Models
List of Orderable Models
- ATN BlazeTrek-325 2.7x - 21x Thermal Imaging Monocular 12 Micron, 384x288, Black, TIMNBLT325 , MPN: TIMNBLT325 , UPC: 658175124702 , Code: AT-THM-ATBSM4-TIMNBLT325