Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN NVB8X-HPT 8x Night Vision Binoculars NVBNB08XH0 has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Night Vision Goggles (NVG) / Binoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for ATN NVB8X-HPT 8x Night Vision Binoculars NVBNB08XH0
The ATN NVB8X NVBNB08XH0 8x Night Vision Binoculars are powerful Night Vision Bi-Ocular. The ATN NVB8x-HPT Night Vision Device is waterproof and can withstand the rigors of almost any environment. The ATN NVB 8x NVBNB08XH0 will give you the range and clarity that other Night Vision Devices simply can not touch. You know that when you buy ATN Night Vision Equipment from us, you get the latest and greatest products, no need to look any further for the best selection of ATN Night Vision systems. This is one stop shop for anything Night Vision related as well everything from ATN. We offer complete line of ATN Night Vision. For our complete selection of products by ATN on sale please visit our ATN page. For more Night Vision please visit our Night Vision store section.![]()
Specifications for ATN NVBNB08XH0 8x Night Vision Binoculars:
| Intensifier tube: | HPT |
| Magnification: | 8X |
| Field of view: | 6.5° |
| Range of Focus: | 3 m to infinity |
| Power Supply: | 3 V, Lithium or 1.5V, AA type |
| Battery Life (CR123A type): | 60 hours (20 hours w/IR illuminator) |
| Operating Temperature: | -40°C to +50°C |
| Storage Temperature: | -50°C to +70°C |
| Dimensions: | 315 x 108 x 102 mm / 12.4''x 4.3''x 4" |
| Weight: | 2.6 lb/1.16 kg |
Features of ATN NVB8X-HPT 8x Night Vision NVBNB08XH0:
- Super fast lens system provides the user with clear and sharp image
- Dual eye viewing system for long viewing sessions
- Built-in Infrared illuminator lets you see even in the total darkness
- Rugged and versatile design
- Easy-to-use digital controls
- Tripod mountable
- Waterproof
- Two-Year Warranty
Package Contents:
- ATN NVB8X 8x HPT Binoculars NVBNB08XH0
Related Products to ATN NVB8X-HPT 8x Night Vision Binoculars NVBNB08XH0
ATN NVB8X-HPT 8x Night Vision Binoculars NVBNB08XH0 Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN NVB8X-HPT 8x Night Vision Binocular NVBNB08XH0 , MPN: NVBNB08XH0 , UPC: 658175121695 , Code: AT-NVG-NVBNB08XH0


