Tap Tap to Zoom
- Color:
- Black
- Objective Lens Diameter:
- 70 mm
- Refresh Rate:
- 30 Hz
Code: AT-THM-TIMNOTSXF370
MPN: TIMNOTSXF370
UPC: 658175342649
Product Info for ATN Heat Seeking OTS-X-F370 Scope - 320x240, 70mm, 30Hz
The ATN F370 OTS-X Thermal Viewer - 6x, 30Hz TIMNOTSXF370 is designed to be a versatile, compact, lightweight yet rugged thermal viewer that can be easily carried in a cargo pocket for Law enforcement and Sportsmen alike. This Thermal Imager from ATN is one of the most affordable thermal viewers on the market that includes a full 320x240. One of the most unique features is the ability to interchange the objective lens so you can have multiple magnifications based on your need or mission. The ATN Thermal F370 Thermal Monocular is one of the most versatile viewers on the market.![]()
Specifications for ATN Thermal Imager OTS-X-F370 Monocular:
| Sensor (microbolometer): | 320 x 240 |
| Type: | Uncooled |
| Material: | Vanadium oxide (VOx) |
| Image Size (output resolution): | 800x600 |
| Frame rate: | 30 Hz |
| Video output: | Analog RS-170 |
| Lens: | 50 mm |
| Display: | Color OLED matrix, SVGA< 800x600 |
| Thermal Sensitivity: | <50mK |
| Spectral Response: | 7-14 um |
| Field of View: | 4-5° |
| Eye Relief: | 27 mm |
| Diopter Adjustment: | -1.5 |
| Optical Magnification: | 6X |
| E-Zoom: | 12X, 24X |
| Human Detection: | 1800 |
| Human Recognition: | 700 |
| Human Identification: | 460 |
| Vehicle Detection: | 3800 |
| Vehicle Recognition: | 1400 |
| Vehicle Identification: | 1000 |
| Polarity control: | White hot / Black hot / Multiple Color Modes |
| Start up time: | <4 sec |
| Waterproof: | Yes |
| Battery type: | 1 x CR123A battery type |
| Battery Life: | 2+ hrs |
| Weight: | 1.75 lb /800 gr |
| Dimensions: | 177 x 76 x 83 mm /7x3x3.3" |
| Warranty: | 1 year |
Features of ATN OTX-X F370 Thermal Imaging Monocular:
- Resolution 320 x 240
- Ergonomic Design
- Fast Imaging (30hz)
- Compact Rugged Construction
- Interchangable Optics
- E-Zoom
- Variable Geometry Display
- Digital Brightness Control
- Icon Based Menu System
- Color Modes
- Black/White Polarity
- VOx Vanadium Oxide Detector
- 800x600 Display
- Video Output
- 1 Year Warranty
Package Contents:
- ATN F370 OTS-X Thermal Viewer - 6x, 30Hz TIMNOTSXF370
Thermal Monocular Accessories






























Related Products to ATN Heat Seeking OTS-X-F370 Scope - 320x240, 70mm, 30Hz
ATN Heat Seeking OTS-X-F370 Scope - 320x240, 70mm, 30Hz Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN OTS-X-F370, 320x240, 70mm, 30Hz Thermal Imaging Monocular TIMNOTSXF370 , MPN: TIMNOTSXF370 , UPC: 658175342649 , Code: AT-THM-TIMNOTSXF370

























