Tap Tap to Zoom
Product Discontinued by Manufacturer
ATN OTS-X-S350, 320x240, 50mm, 9Hz Thermal Image System has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Thermal Imaging, Thermal Imaging Monoculars yourself to try and find the perfect replacement for you!
Product Info for ATN OTS-X-S350, 320x240, 50mm, 9Hz Thermal Image System
The ATN OTS-X-S350 4-16x Heat Seeking 50mm Scope TIMNOTSXS350 has been created to provide you with an amazing way to shoot. The ATN OTSX S350 9Hz Thermal Imaging System is designed to be a versatile, compact, lightweight yet rugged thermal viewer that can be easily carried in a cargo pocket for Law enforcement and Sportsmen alike. This Heat Seeker Scope from ATN is one of the most affordable thermal viewers on the market that includes a full 320x240. One of the most unique features of the ATN S350 OTSX Heat Seeking Thermal Scope is the ability to interchange the objective lens so you can have multiple magnifications based on your need or mission.![]()
Specifications for ATN OTS-X-S350 4X (9Hz) Thermal Imaging Viewer:
| Sensor (microbolometer): | 320 x 240 |
| Type: | Uncooled |
| Material: | Vanadium oxide (VOx) |
| Image Size (output resolution): | 800x600 |
| Frame rate: | 9 Hz |
| Video output: | Analog RS-170 |
| Lens: | 50 mm |
| Display: | Color OLED matrix, SVGA< 800x600 |
| Thermal Sensitivity: | <50mK |
| Spectral Response: | 7-14 um |
| Field of View: | 7° |
| Eye Relief: | 27 mm |
| Diopter Adjustment: | -1.5 |
| Optical Magnification: | 4X |
| E-Zoom: | 8X, 16X |
| Human Detection: | 1300 |
| Human Recognition: | 500 |
| Human Identification: | 320 |
| Vehicle Detection: | 2800 |
| Vehicle Recognition: | 1100 |
| Vehicle Identification: | 700 |
| Polarity control: | White hot / Black hot / Multiple Color Modes |
| Start up time: | <4 sec |
| Waterproof: | Yes |
| Battery type: | 1 x CR123A battery type |
| Battery Life: | 2+ hrs |
| Weight: | 1.4lb /640 gr |
| Dimensions: | 165 x 61 x 83 mm /6.5x2.4x3.3" |
| Warranty: | 1 year |
Features of ATN Thermal Image OTS X S350 Heat Seeking Scope:
- Resolution 320 x 240
- Ergonomic Design
- Standard Imaging (9hz)
- Compact Rugged Construction
- Interchangable Optics
- Variable Geometry Display
- E-Zoom
- Digital Brightness Control
- Icon Based Menu System
- Color Modes
- Black/White Polarity
- VOx Vanadium Oxide Detector
- 800x600 Display
- Video Output
- 1 Year Warranty
Package Contents:
- ATN OTS-X-S350 4-16x Heat Seeking 50mm Scope TIMNOTSXS350
Thermal Monocular Accessories






























Related Products to ATN OTS-X-S350, 320x240, 50mm, 9Hz Thermal Image System
ATN OTS-X-S350, 320x240, 50mm, 9Hz Thermal Image System Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN OTS-X-S350, 320x240, 50mm, 9Hz Thermal Imaging Monocular TIMNOTSXS350 , MPN: TIMNOTSXS350 , UPC: 658175342717 , Code: AT-THM-TIMNOTSXS350




























