Tap Tap to Zoom
Read More...
Product Discontinued by Manufacturer
ATN PS22 Night Vision Monocular 2I, 2IA and CGTI Generation has been discontinued by ATN and is no longer available. Our product experts have helped us select these available replacements below.You can also explore other items in the Night Vision, Monoculars, International Export Night Vision, Night Vision Monocular yourself to try and find the perfect replacement for you!
Please note: Black spots (artifacts) in image intensifier tubes are an inherent result of the manufacturing process and do not affect the performance of a night vision unit. Higher generation units have fewer artifacts.
Product Info for ATN PS22 Night Vision Monocular 2I, 2IA and CGTI Generation
ATN PS22 Night Vision Monocular 2+ Generation is attachment for International Export Night Vision with 1x-6x (2.5x-4x are optimal) magnification that converting scope into a high quality, very accurate International Export Night Vision. The PS-22 by ATN mounts in front of daytime scope. Re-zeroing of scope not required. Those ATN night vision scopes come standard with 7/8" weaver mount. There is also Adapter for ARMS quick release mount. Optional Ring Adapters allows to mount unit onto the objective of the day scope (25...58mm diameter). The IR illuminator can be mounted onto the optional Picatinny Rail. The PS-22 utilizes a 2nd Gen.+ or 3rd Gen. Image Intensifier Tube. This ingenious setup allows the shooter to go from day to night in less then 30 seconds without tools, without changes in eye relief and remain zeroed all around the clock. The ATN PS22 is a complex optical-electronic system. The device contains an image intensifier tube assembly with an integrated high voltage power source and the three volt battery housing. ATN PS22 Night Vision Monoculars easily change daytime scope to International Export Night Vision. This Nightvison device mounts in front of daytime scope, no re-zeroing required. The ATN PS22-2 easily mounts onto any US standard 7/8" weaver or Picatinny rail.![]()
Specifications for ATN PS22 Night Vision Monocular:
| Intensifier Tube: | 2nd Gen+ |
| Lens of system: | F1 |
| Magnification: | 1X |
| FOV: | 13 deg. |
| Resolution: | PS22-2I: 40-45 lp/mm PS22-2IA: 40-48 lp/mm PS22-CGTI: 45-54 lp/mm |
| Detection Range: | 200 m |
| Recognition Range: | 150 m |
| Range Of Focus: | 10m to Infinity |
| Battery Life: | 60 hours |
| Power Supply: | one 3 Volt Battery(CR123A) |
| Storage temperature: | -50 +70C |
| Operating Temperature: | -40 +50C |
| Dimensions: | 139 x 80 x 72 mm / 5.5" x 3.2" x 2.8" |
| Waterproof: | 10m for 30min |
| Weight: | 0.6 kg (1.45 lbs) |
Features of ATN PS22 Night Vision Monocular 2 Generation:
- Easily changes daytime scope to Night Vision
- Mounts in front of daytime scope, no rezeroing required
- Multi-coated all glass optics
- Fast catadiotric front lens system
- Large 40 mm eyepiece/output window
- Light weight and rugged
- ARMS quick release mount (optional)
- Limited two-year warranty
- Optional adapters for mounting onto the objective of the day scope (25...58mm diameter)
Package Contents:
- ATN PS22 Night Vision Monocular 2+ Generation
- Warranty Card
- Soft carrying Case
- Lens Cap
- One Lithium Battery
- Lens Tissue
- Packing box
- Instruction Manual & CD guide
Related Products to ATN PS22 Night Vision Monocular 2I, 2IA and CGTI Generation
ATN PS22 Night Vision Monocular 2I, 2IA and CGTI Generation Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN PS22 Night Vision Monocular Attachment for Rifle Scopes, Gen 2I - NVDNPS222I , MPN: NVDNPS222I , UPC: 658175148920 , Code: AT-NVN-PS22I-NVDNPS222I
- ATN PS22 Night Vision Monocular Attachment for Rifle Scopes, Gen 2IA - NVDNPS222J , MPN: NVDNPS222J , UPC: 658175148029 , Code: AT-NVN-PS22I-NVDNPS222J
- ATN PS22 Night Vision Monocular Attachment for Rifle Scopes, CTGI Gen - NVDNPS22CI , MPN: NVDNPS22CI , UPC: 658175147824 , Code: AT-NVN-PS22I-NVDNPS22CI