Tap Tap to Zoom
ATN ThOR Thermal Imaging Weapon Sight Series at OpticsPlanet.com
00:31
ATN New Thermal Imaging & Night Vision - ThOR, OTIS Rifle Scopes & Monoculars SHOT Show 2013
08:56
ATN ThOR Enhanced Thermal Sight - OpticsPlanet.com Product in Focus
03:00
Read More...
- Color:
- Black
- Magnification:
- 2 x
- Objective Lens Diameter:
- 30 mm
- Refresh Rate:
- 60 Hz
Code: AT-THR-TIWSMT322D
MPN: TIWSMT322D
UPC: 658175905462
Product Info for ATN ThOR 320 2x Enhanced Thermal Imaging Weapon Sight
Go digital with the versatile ATN ThOR 320 2x Enhanced Thermal Imaging Tactical Sight that offers professional grade thermal optic which combines intuitive ease of use with advanced thermal technology to create an accurate, and efficient thermal weapon sight. This thermal imager by ATN is equipped with an enhanced 60hz frame rate and crystal clear 320x240 resolution, these thermal sights are built to deliver detailed thermal images of targets in motion, making the ATN ThOR 320 2x Enhanced Thermal Imaging Sight ideal for surveillance, tactical operations, and nighttime hunts. The 2x magnification of the thermal sight sacrifices no resolution the farther you zoom in, and everything shows up in crisp detail on the 800x600 full-color OLED display. Thanks to the color display, the ATN ThOR320 Enhanced 60hz Thermal Sight boasts five color contrast modes, including two different polarity settings (black on white and white on black) and four reticle colors (red, white, green, and black). The reticle comes in four different designs that can be switched via the intuitive digital menu, which also controls brightness and allows you to adjust windage and elevation. Use the ATN ThOR 320 Enhanced 320x240 Resolution Thermal Scope on your next nighttime operation.![]()
Specifications for ATN ThOR320 Enhanced 60hz Thermal Sight:
| Video Frame Rate: | 60hz |
| Magnification: | 2x |
| Objective Focal Length: | 30mm |
| Field of View: | 15° x 11° |
| Exit Pupil: | 14mm |
| Eye Relief: | 28mm |
| Detector Type: | Uncooled Microbolometer |
| Spectral Response: | 7-14 um |
| Resolution: | 320x240 |
| Human Detection Range: | 700m |
| Output Format: | Analog PAL/NTSC |
| Display Type: | Color OLED |
| Display Format: | SVGA, 800x600 |
| Brightness Adjustment: | Manual |
| Contrast Adjustment: | Automatic |
| Batteries: | 3x CR123A |
| Battery Life: | Up to 8 hours |
| Waterproof: | Yes |
| Length: | 171mm |
| Weight: | 0.68 kg w/ batteries |
| Diopter Range: | +2 to -6 |
Features of ATN ThOR320 60hz 2x 320x240 Resolution Thermal Imaging Scope:
- Professional-grade thermal imaging optic by Advanced Technology Network
- Compact and lightweight design is easy to take on most operations
- Fully digital thermal imaging with 320x240 thermal resolution
- Enhanced 60hz frame rate precisely captures even fast-moving objects
- High resolution 800x600 OLED display in SVGA
- Mil-spec lenses are durable and effective
- Intuitive, easy to control menu adjusts brightness, windage and elevation, polarization, and color display
- Four different reticle shapes in four different colors: red, white, green, and black
- Five display color profiles with two polarization options: white on black and black on white
- 2x E-zoom functionality
- Includes a mil-standard 1913 Picatinny quick release mount
- Runs for up to 8 hours on three (3) CR123A batteries
- Waterproof
- Comes with three batteries, a Picatinny mount, a lens tissue, warranty card, and instruction manual
- Backed by the ATN one-year warranty
Package Contents:
- ATN ThOR 320 2x Enhanced Thermal Imaging Weapon Sight
- 3x CR123A batteries
- Picatinny 1913 quick release mount
- Lens tissue
- Warranty card
- Instruction manual
Related Products to ATN ThOR 320 2x Enhanced Thermal Imaging Weapon Sight
ATN ThOR 320 2x Enhanced Thermal Imaging Weapon Sight Unavailable & Discontinued Models
List of Unorderable Models
- ATN Thor 320 2x30mm Thermal Imaging Rifle Scope, 324x256, 60Hz, 25 Micron, TIWSMT322D , MPN: TIWSMT322D , UPC: 658175905462 , Code: AT-THR-TIWSMT322D